You are here: Home Členové Martin Zajíc Frankenjura
Document Actions

Frankenjura

Minulý víkend mi kamarádi ze školy nabídli, abych s nima jel do Jury (Německo). Měl jsem sice v plánu jet do Ostrova s Roudničákama, ale když mi Zdenda řekl: „ Jura, to se neodmítá, tam se ti bude líbit.“ A tak jsem poslechl předsedu a jel jsem.

 

 

Frankenjura je rozlehlá lezecká oblast rozkládjící se na jihovýchodě Německa, zhruba ohraničená městy Norimberk, Bamberg a Bayeruth. Z Prahy to je 3 hodiny pohodový jízdy a moje náklady na cestu byly 400Kč(jeli jsme 4). V současné době je zde okolo 7000 cest na cca 1000 skalách. Leze se na převážně velmi kvalitním vápenci, jištěném nýty a borháky.

Foťák jsem sice sebou měl, ale byl jsem línej fotit. Problém bylo to, že hned u skal je les, kterej tlumí světlo a tak byly fotky rozmazaný. Proto jsou přiložený fotky stažený z internetu.


Samotné lezení bylo super! Sice nemám nalezíno, ale měl jsem výhodu, že parťák byl hodně dobrej lezec, takže jsem si mohl užívat i cesty, na který bych se asi jen díval z pod skály.

Jištění je samozřejmě oproti pískovci mnohem lepší. I když v některých místech jsem stuhnul jak kámen a nehnul se dál…předved jsem tam takový kino, až jsem se styděl. Na koncích cest jsou většinou dvojité "prasečí ocásky", občas kroužky nebo jen borháky.

Zmiňované prasečí ocásky(foto jsem bohužel nikde nenašel) se mi moc líbily, odpadá tak přetahování lana při slanění, ale chce to trochu cviku, aby za ně člověk lano jednou rukou zahákl.První den jsme lezli v oblasti, která byla tvořena cestami o délce 15-25m. Povrch byl dirkovaný, na dva, na tři prsty, případně „madlovitý“ v lehčích cestách. Nohy krásně držely, ať si člověk stoupnul kamkoli…ne jako v Srbsku, kde jsem měl pocit, že mam na nohách kolečkový brusle.

Druhý den se jelo do oblasti Rothelfels. Lezení bylo zase úplně jiný, povrch byl sice pořád krásně pevný, ale už tam nebyly tolik dirky, jako den před.  Nevim, jak to popsat…něco mezi dirkama a lištama. 


Domu jsem jel sice hodně stahanej, ale určitě si to chci znovu zopakovat, protože to bylo pro mě jedno z nejhezčích lezení vůbec.

Links
by Martin Zajíc last modified 2008-07-14 08:31

Dobrý počin!!!

Posted by Zdéna-Fáberaat 2008-07-14 13:33
Čau Zajdo.
Tak tě vítám mezi dopisovateli na našem webu.Konečně kvalitní report a hlavně je z lezení.Těch je u nás, i při celkově slušné aktivitě, málo. Tak doufám, že přidáš něco i v budoucnu. Nabízím služby alespoň fotografa. S lezením to bude asi chvilku trvat, ale nehodlám doma sedět nečině. V srpnu bych už mohl jet do toho Zillertalu. Tak trénuj a zase sem něco přihoď. Zdarec.

zupa

Posted by rastaat 2008-07-15 09:07
čus Zajdo..... pěknej článeček mohl si to nazvat Paris na skálách...hi hi , samozřejmě tě jen poštuchuju.... fakt pěkný, si Bodač.... jen tak dál..


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System