You are here: Home Členové Hana Urbanová Za krutých mrazů Ploučnice...
Navigation
 
Document Actions

Za krutých mrazů Ploučnice...

...líbí se nám nejvíce

Tak a je to zase tady, Vánoční Ploučnice. První rok, jsme nejdále dopluli jenom já a Líba. Na parkovišti v Mimoni u Tesca jsme si daly česnečku, rum a rum. Dobrej nápad jak vypnout od vánočního stresu, bylo 23.12.. Každý rok začínáme v Novinách pod Ralskem, nad průrvou. Ostatní odpadli, vlastně upadli do vody hned u průrvy. Bylo asi - 5°C. Vobrázek měl pak rýmičku a kašlíček. Ralsko

Další rok bylo docela teplo, počet lodí v cíli byl také větší, počet koupání – vlastně nepočítaně. Do Borečku jsme dopluli pozdě, od bahna, vrbové větve za uchem, ale s úsměvem na rtech. Tato voda se nese ve znamení hlášky: "Jste slibovali krásný meandry a zatím je to tu samá zatáčka. Jo a navíc zarostlá, takže příště beru motorovku".

Podzim odchází a vzduchem se nese vzrušený šepot,

- S kým jedeš Ploučnici?

- Hele a jedeme jenom do Mimoně nebo dál? Leda s motorovkou.

- Bude zase bramboračka???

- Prej je to masakr akce, to nejedu.

- Ale nééé, je to krásnáá akce.

- Jste blázni.....

Je 5:30 ráno 20.12., budík pípá a snažím se tvářit, že ho neslyším. Vypnu ho. Najednou slyším, jak budík od Líby taky hlásí, je čas vstávat. A je to tady, Ploučnice. Ačkoliv jsme plánovaly jak tu bramboračku uděláme předem, v 6 hodin ráno loupeme a krájíme brambory. Bramboračka zavoní kuchyní, šup s ní do várnice a hurá na vodu. dubové pádlo bylo postupem času těžší a těžší

Líba skoro až posvátně vyndavá ze skříně pruhovanou čepici, kterou nosí jen jednou za rok - na Ploučnici. Ber dubový pádla, ty plastový v tom mrazu popraskaj. Laminátku neber, bylo by po ní. U průrvy se potkáváme s ostatními, překvapuje nás Dědek, že by na stará kolena se dal na vodáctví? Omyl, šup s ním do kategorie zevlouni a fotografové.Je zima, všichni si pamatují loňské koupání, tak ten alkohol teče docela decentně, u většiny. Je zima, -15°C bylo ráno, teď je to snad ještě horší. Někteří ještě stále nevěří tomu kam se to vydali, třeba Martin a Školník. Vobrázek nakonec dělá společnost Oldovi a tak jedna loď zůstane nevyužita.


led všude kolemA už jedem, 5 posádek vyráží, řeka je naše. Cestou si říkáme jak je krásný to omrzlý Ralsko, jak ten led kolem je krááásný, oprava na začátku cesty jsme si říkali.... Prostě nádherná  zima. Sluníško se objeví, ale zima je pořád. Led byl ze začátku atrakce, občas ho proseknout pádlem, pak už ty zamrzlý úseky byly delší a delší, řeka užší a užší. No a pak už byl jenom led. užší než obvykle


EdoborecLed nejde proseknout ani dubovým pádlem, problém jsme vyřešili. Nasadili jsme potápku EDOBORCE, hned za ním led zpracovávala zdatná posádka - Líba a Chomajda. Edoborec šel v sucháči šel před lodí, prosekával a prosedával led a liboval si jak je v tý vodě tepleji než nahoře. To nebyl jen další delší úsek na poseknutí, řeka nenávratně zmizela pod ledem a smála se nám jak bezmocně táhneme lodě po sněhu.

Co smála, řeka se nám přímo vysmála do našich omrzlých ksichtíků, neuvěřitelně se bavila tím, jak brzo jsme skončili naši tradiční vánoční plavbu, asi po 3-4 km. 

potápky Cíl jsme měli už jen jeden – dotáhnout lodě k autu, kde čekala teplá bramboračka. 

Tak jsem zvědavá jak to bude 2010. Video je, ale ještě není sestříhaný, tak někdy na Vod-ce.

                   Ahoooj

 

 

by Hana Urbanová last modified 2010-01-11 18:22

gratulace

Posted by ranpaat 2010-01-12 07:42
Krásná akce! Zahřálo to u srdce. Dík.

zupá

Posted by Ivana "Chomajda" Tarachaničováat 2010-01-12 08:44
tohle je suprakce, je fakt, že po minulý koupačce alá potápěč (kotrmelec vzad) se čék trošíčku bojí víc nahnout z lahvinky... jáj těšim se za rok zas!!

kotrmelec

Posted by Hankaat 2010-01-12 09:31
Škoda že jsem ho neviděla :-)
Na celým tvým koupání byla nejlepší ta hláška, když jsi se převlíkala.
- A co se vlastně stalo?
- No já nevím, jede jedu Ploučnici a najednou koukám, že se mi špatně dejchá, a já měla celou hlavu pod vodou....

gloglo

Posted by chomajdaat 2010-01-12 10:54
no možná bych se měla aj stydět :-) ale neboj já ten můj kotrmelec nejen neviděla..já si ho ani nepamatuju!!!
a mam teď opsat zobrazené slovo DANGER...to je znamení :-)

Jarní Ploučnice

Posted by Josef Novotnýat 2010-03-25 00:13
Pěkný video, kdo ho našel na EC, rád si pustí znovu.

Skleróza....

Posted by Josef Novotnýat 2010-03-25 00:15
http://www.youtube.com/watch?v=gw9xYchoL2I


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System