You are here: Home Členové Hana Urbanová Svatošky trochu jinak
Navigation
 
Document Actions

Svatošky trochu jinak

Pořád dokola dostávám podobné dotazy ohledně ochrany přírody. Mám v plánu, že k lokalitám kam budeme jezdit zpracuji krátký článek o přírodě případně nějaké zajímavosti. Hlavně už to nebude jen něco neurčitého, ale třeba to na co se nesmí šlápnout dostane konkrétní podobu a občas je to i docela hezký. Pokud nějakému termínu nerozumíte, nebo chcete bližší info tak zatím koukněte na http://sakal.stredozem.cz/metodika/metodika.htm nebo mi pošlete mail. Časem zpracuji obecný úvod s vysvětlením některých pojmů. No mělo by to být opačně, ale to se stává.

Svatošské skály

karlovarská dvojčataKategorie: Národní přírodní památka (starší název Jan Svatoš).

Další ochrana: CHKO Slavkovský les, Evropsky významná lokalita.

Předmět ochrany: Důvodem ochrany je zachování geomorfologicky ojedinělých žulových skalních útvarů s fragmenty reliktních borů a s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů.

Takže teď trochu konkrétně, ať to není jen obecné plácnutí, šutr si člověk představí, zvláště horolezec, zvláště chráněnou rostlinu — těch je spousta a nic konkrétního pro většinu z nás.

Základní info o místě je už od Zdendy. Takže jedná se o loketskou žulu na levém břehu údolí Ohře. Místní zajímavostí je, že se zde vyskytují až 10 cm velké krystaly ortoklasu (dvojčetné srůsty se občas nazývají „karlovarská dvojčata“). Toť vše ohledně geologie z mé strany, protože o tom nic nevím a stejně to ani nepoznám.

vřesovecZ kytek, které zde můžete běžně potkat je to sasanka pryskyřníkovitá, lýkovec jedovatý, vzácnější zde roste i vřesovec pleťový. Lýkovec je nejnápadnější lýkovecprávě v době květu (březen) díky svým růžovofialovým květům, které se rozvíjí ještě před olistěním větví. Lýkovec sice krásně voní, ale patří mezi naše jedovaté keře. Největší koncentrace toxických látek je v plodech (jasně červené), ale jsou jedovaté i jiné části keře. Sasanka je taky jedovatá, ale v minulosti se používala tuším na revmatismus. Vřesovec často rozkvétá, podobně jako bledule, ještě když leží v okolí sníh, naopak známý vřes je spíše záležitost léta a podzimu. Kolem vede naučná stezka, takže koho zajímá více info, tak se dočká, včetně pověsti o víle a Svatošovi. sasanka

Omezení horolezectví

  1. Dle zákona: nesmí se poškozovat či měnit předmět ochrany, tzn. nervat chráněný kytky a neničit skálu, neodseknout si kus na zahrádku u Ohře.
  2. V bližších ochranných podmínkách: provádět značení horolezeckých terénů a údržbu horolezeckých zařízení včetně trvalých jistících prostředků, jen se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody. Provádět horolezeckou činnost mimo horolezecké terény označené v souladu s vyhláškou.

Takže nic tragického, žádní ptáci atd. Omezení může asi nastat (nebude souhlas orgánů ochrany přírody) pokud dojde k ničení skal, což si snad nepřejí ani horolezci či babča co tam jde s vnučkou na výlet a ani ochranáři.

Foto: Přemek Tájek, Gas a já

by Hana Urbanová last modified 2008-04-03 18:55

dodatek

Posted by Hankaat 2008-04-04 07:01
Doplňuji k autortsví i Orbise, protože mi hodně pomohl s úpravou článku, aby to nějak vypadalo a převedl to do správného formátu a nevím co ještě, neboť tomu nerozumím. Takže díky Rosťo.

A ještě něco, pokud někdo uvidíte na Svatoškách mloka, prosím dejte mi vědět, případněš i foto je dobré (můžete ho vidět na vlkých místech, po dešti je to ideální). Má tam být, ale už dlouho ho nikdo neviděl...

mlok

Posted by Fábera - Zdénaat 2008-04-04 09:35
Když mloka potkáme, jakože asi ano, protože toho vlhka je více než jsme si přáli, určitě ti ho dovezu. Fotit jej nebudu, protože mám rozbitý foťák, ale za to mám takovou tlustou knihu, do které mloka založím a vylisuji, tak jako se dělá herbář, abych ho mohl ukazovat, že opravdu ještě žije. A co to je za šutr, co držíš v ruce? Vypadá jako kostka masoxu nebo hašiše...

užij si to mokro

Posted by Hankaat 2008-04-04 09:54
jednou jsem viděla herbář ze zvířat a docela smrděl, tak ať si to tvoje kniha užije :)
ještě že nejede Chomajda, to by mohla mít problémy s lezením ve Svatoškách, když jí nakecáš je to masox. To že jsi si to přečetl zrovna ty, mě potěšilo, hašiš nehašiš.

sadomasox

Posted by Ivana Tarachaničováat 2008-04-04 12:41
Tak ju a je to venku...já furt nevěděla, jestli můžu bejt upřímná...furt sem se vymlouvala, že na Svatošky ne e kvůlivá Ostrovu, ale když už je to venku...ano já rozhodně na masox nehodlám ani pohlédnout natož na něj šmátrat! :-)) P.S. Mloci buďte ve střehu!! pa I. chomajda


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System