You are here: Home Členové Hana Urbanová Slovinsko, oblast Vipava, cesta 4a
Navigation
 
Document Actions

Slovinsko, oblast Vipava, cesta 4a

A jsem zpátky ze Slovinska, koukám, že na webu je toho víc než dost, jen tak dál. Tak přihodím jeden střípek ze Slovinska. Naše 3. oblast ve který jsme se stavili byla Vipava, mimo jiné vinařská oblast. Moc pěkný místo, teď nemám u sebe průvodce, ale je tam cca 12 sektorů a také je to jedno z mála míst s vícedélkovým dobře odjištěným lezením ve Slovinsku.

Martinovi jsem vytáhla krásnou cestu, 4b Jumbo, 25 m. S lezením začíná, cesta se mu líbí, co víc si přát. Poslední preso a už jen pár kroků a má to. Vedle nás leze sympatická dvojce místňáků, občas něco prohodíme, pohoda. Jak si tak jistím a opaluju se, tak najednou slyším takovou divnou dutou ránu, první, druhou, třetí. Než v hlavě dokončím myšlenku, sakra to nebyl šutr, hlavně ať to není.....tak Martin ze shora volá, hele na tý naší minulý cestě někdo spadnul, měl z té výšky docela slušný přehled. Pouštím ho rychle dolů, letím k batohu pro lékárnu a k vedlejší plotně. Slovinci za námi.

Je to tak, kluk leží pod stěnou a nad ním jeho 5 kamarádů – a nedělají nic. Tak jo, asi je to na nás, volali jste doktora? Jo, ale jen do nemocnice – to snad nějak zařídí, ne?  Slovinci co s námi lezli jen houknou, voláme horskou a jdeme na ně dolů čekat a už zmizeli v lese. Máme  výhodu není to náš kamarád a neviděli jsme pád. Až na třetí opakování otázky, tak kdo sakra umí anglicky??? se probírají ze šoku a začínají nám pomáhat. Komunikace běží slovinsko - anglicky. Fajn, prohlížíme a prohmatáváme kluka, od hlavy dolů, postupně zjišťujeme co vše mu je. Hlava, páteř, obě nohy  v háji - jedna asi 2x zlomená, na druhý má koleno prapodivný tvar, oba kotníky zlomený, asi i paty. Ty tři rány – pod stěnou 2 rovnější místa, sice široký na jištění, ale při pádu slušný 2 schodý šutroviště na polámání. To jak vypadal a co se přesně dělo nemá cenu popisovat víc, prostě řval bolestí a dost krvácel.

 

V čem byla chyba a proč to píšu.

1)      Proč spadl? Chybné navázání – osmový uzel, protáhl lano sedákem a uzel nedokončil, pouze lano 1x zastrčil do jednoduchého osmového uzle. Když si chtěl odsednout, tak prostě sedl do prázdna, lano volně projelo, jasná podlaha.

2)      Neproběhla vzájemná kontrola spolulezců. Proč? Kluk vzal své kamarády na jednoduchou cestu, aby si to zkusili. Ve 4a nespadnu, je to v pohodě. Neměl ho kdo zkontrolovat, protože ani nevěděli, že se to dělá. Když jsme ho ošetřovali, tak na sedáku žádný lano nebylo.

3)      Neměl helmu! I když je to krátká cesta, pevné vápno, dole byl členitý terén.

4)      Neuměli základní první pomoc! Kromě nohou ho bolela záda, chtěli s ním hýbat a dát ho do stínu. Myšlenka dobrá špatnej postup – vyrobím mu stína  nehýbu s ním. Dále mu  začali dávat pít, což by také neměli, nevěděli co s ním je, břicho nikdo neprohmatával jestli ho tam něco bolí. Postupně jsme ho ošetřovali, co jsme si tak říkali, že je nutný, správný a v našich možnostech... znáte to.

5)      Jediná lékarna. Celkem u nehody bylo 10 lezců, lékárnu jsme měli jenom já s Martinem. Kromě toho mít ji sebou je dobrý, aby se hned poznalo že je to lékárna, když budu někomu cizímu v báglu hledat lékárnu v kosmetický tašce obvazy nepoznám.

6)      Komunikace s horskou. Po tom co jeho kamarádi  zavolali ambulaci, ta to předala horské. Ta volala asi za 10-15 minut od nehody zpět na mobil aby zjistili podrobnosti. Kluk odpověděl ve skalách u Vipavy. Co je dost široký pojem, asi jako v Labáku, navíc jsou tu 2 větší lezecké oblasti. Aspoň měl snahu a otočil se ke skále a hledal tam nějaký název cesty. Vzala jsem mu mobil a nadiktovala lezeckou oblast a sektor. Mít číslo na místní horskou se vyplatí, jinak by to byla prodleva dalších cca 20 minut.

 

Přibíhá záchranář, dobrovolník z vesnice první vlaštovka, zjišťuje situaci a pak volá na centrálu pro vrtulník a další informace pro doktora. Ještě něco? Ne,  už je to dobrý.  Odcházíme a jsme rádi, že už tam nemusíme být. Balíme věci, lékárna na naší dovolenou úplně vybraná, dvojce co s námi lezla na nás kývne, jdeme na pivko?  Tak jdeme. Pak sledujeme jak kluk letí to nemocnice, celá akce 3,5 hodiny. Asi ho nakonec snášeli dolů, protože terén okolo nic moc pro vrtulník.

Kvůli výše popsaným bodům 1 a 2 se takhle vyrakvil v cestě 4a, z výšky cca 4 -5 metrů. Zbytečně.  Přemejšlela jsem jestli to sem dát, ale nakonec jo, chybama se člověk učí, včetně mě. Tak přeju ať Vás to ve skalách nepotká a tahle příhoda spíš povede k poučení než k odrazení. Možná to popisuju dramaticky, v podstatě se „jenom“ polámal, ale zas tak často lidi kolem mě nepadají, naštěstí a tohle bylo první/poslední? setkání s tím, že se někomu něco vážnějšího ve skalách stalo.  

 

Než jsem odjela do Slovinska, tam mi Náčelník na Bořni dal nějakou složku se slovy, koukni na to – první pomoc. Večer jsem si to prolistovala a říkala si, dobrý, tohle by mě nenapadlo, jo tohle jsem už někde slyšela...  Hele, Zdendo, DÍK, ale nemyslela jsem, že to budu tak rychle potřebovat.

 

Zdarec večer Hanka

 

 

by Hana Urbanová last modified 2010-05-04 11:25

Zajímavá zkušenost

Posted by Aleš Podivínskýat 2010-05-04 12:23
Prima, že jsi to napsala. K tomu člověka napadne jen jedno: Překližkáři na skalách. Tak snad se chlapec i díky vám rychle zahojí a příště bude opatrnější.

to mi povídej

Posted by Hana Urbanováat 2010-05-04 13:56
Zajímavá to jo, ale jinak nic moc. Zjistila jsem kolik toho nevím, třeba přímo ho tam oživovat, tak zcela upřímně - nevím co s ním, všude ty šutry, nic rovnýho. Jak to v těch příručkách dělaj, že je vždycky mají na rovném povrchu? Klučina vypadal že leze často, spíš to byla blbá chyba - někdo na tebe začne mluvit a nedoděláš uzel :(

šmek gut.

Posted by Roman „Rasta“ Líbalat 2010-05-04 21:50
hele to je fakt šit, ale je to tak . Nejde se na nic vymlouvat. jak říká pan Bí na odbornou práce maj bejt odborný lidi. 4ím víc si věříš tím víc chyb děláš, kterou rukou jíš tou neseš.Dost keců.... Když sem makal s Pájkou před kažkým sjezdem , mě nutil dělat kontrolu , kontroly kontrolou. A hlídali jsme to navzájem .. Někdy mě to až štvalo. Ale je to dobře.. taj to má byt.


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System