You are here: Home Členové Hana Urbanová Podzim ve znamení svařáku a knih
Navigation
 
Document Actions

Podzim ve znamení svařáku a knih

Téma pravěk je u nás na webu docela časté, tak taky něco přihodím, ale z úplně jiného pravěkého soudku.

Je podzim, večer je brzo tma. Vzhledem k tomu, že nemám po náročném létě náladu trávit víkendy v přírodě, podzim je pro mě období, kdy si ráda zalezu s knížkou, čajem či svařákem a nechám se unášet písmenky úplně někam jinam.  No ale začne tát sníh a já už koukám do herbářů a těším se, až bude jaro a ty kytky se zase objeví, o kterých si na podzim opět řeknu, ať už to pomrzne a je chvíli klid.... Ale teď je ještě ten čas svařáku, knih a čekání na sníh, kde otestuju svoje nové běžky.

Je teplej zářijovej večer. V přítmí pod lampou na mě někdo mávne. Ahoj, jakej byl víkend. Potkávám Jaromíra, pokecáme kdo kde byl o víkendu a už to vypadá, že se vydáme domů. Nedáme jedno pivko? Ale jenom jedno, já musím žehlit, no a já zase kouknout na letenky. Kam se chystáš, ááále na Papuu. Dáme řeč trochu více a já hned Jaromírovi cpu knihu Papuánské polopravdy od Vojty Novotného. Kniha je to báječná. Shodou okolností za pár dní sem přijel i můj kamarád Šuspa, který má na Papui výzkumnou stanici a promítnul i spoustu fotek a zasypal nás vtipnejma historkama co je  nového u Papuánců. Takže místo žehlení a letenek jsme probrali snad vše, včetně papuánského slovníku. Za týden mi Jaromír přinesl knihu: To se ti bude líbit! A měl pravdu. Takže tento podzim se mi jako první dostala do ruky kniha Přicházím z doby kamenné, Heinrich Harrer, Olympia 1967. Kniha je slavná, stejně jako autor, ale já ji neznala.

Všem doporučuju báječný cestopis, deník o lezení na Papui, přechodech v tropickým lese a báječný povídání o domorodcích. Když jsem knížku četla, byla jsem tam, na Papui, kde fakt se člověk vrací do jiné doby - do doby kamenných seker, prvovýstupů - aby ne, byla to i doba prvovstupů bělochů do domorodých vesnic.

Ještě jsem přelouskla Everest sólo, od Messnera, ale víc mě pohltila ta Papua, asi je to tím, že chci do tropů. No, ale Everest sólo, zřejmě slušnej oddíl - teda jestli Messner v nějakým je.

A proč to celé píšu? Jestli jste četli něco pěknýho, napište mi sem prosím nějaký pěkný tip na čtivou knížku o horách, lezení, třeba i někdo jiný to ocení a já aspoň budu mít něco pěknýho do vlaku. Když mi to povíte u pivka v hospodě, tak to zapomenu, se znám, pak marně vzpomínám jak se jmenovala ta knížka, kterou si chci přečíst.

                                 Předem dík za nějaký pěkný tip

                                                                              zdarec H.

by Hana Urbanová last modified 2009-12-08 20:02

Nosné téma!!

Posted by Houbaat 2009-12-09 08:43
Tedy lezecké bych doporučil třeba tyto (mohu eventuálně i půjčit):
Cesta do hor - Filip Šilhan
Pískaři - Bohumil Sýkora
Ó, horo - autorský kolektiv (novinka, čtu ji právě teď. Asi jsem od ní očekával možná víc, ale je to z našich luhů a hájů - tedy skal.)
A mimo lezení:
Pěna dní - Boris Vian (Už samotné čtení je požitkem a sychravý podzim se k té knížečce dost hodí :o)

no vida

Posted by Hankaat 2009-12-09 10:48
Dík, asi začnu Pískařema, jak jezdím každej den vlakem, tak ty knížky padají jedna za druhou. V neděli jsem dočetla knihu a koukám co teď otevřu. Ó, horo mám, ale tu si nechávám, ještě na ní nemám tu správnou náladu.

Ahoj

Posted by čermyat 2009-12-09 19:00
Pěkně Hanko!
J.Kugy-Ze života horolezce
R.Kuchař-Deset velkých stěn
J.Rakoncaj-Tulákem ve větru Himaláje
M.Šmíd-Ze života horolezce
G.Rebuffat-Hvězdy a bouře
S.Roper-Camp4
Ch.Bonigton-Slavné výstupy
J.Gill-Master of rock
J.Krakauer-Vábení hor
R.Messner-Život horolezce
...a spousta dalších.
Eventuélně můžu taky zapujčit.
Měj se.

Už se těším..

Posted by Houbaat 2009-12-22 10:50
Ještě dvakrát se vyspíme a pak nám třeba Jéžišek přinese nového průvodce po Jizerkách!!

Co Pískaři?


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System