You are here: Home Členové pavlikm Výlet na Grossvenediger
Document Actions

Výlet na Grossvenediger

Podzimní výlet na čtvrtou nejvyšší rakouskou horu Grossvenediger.
Putování nahoru na horu Putování nahoru na horu
 

 

Tato akce potvrdila pravidlo, že akce neplánované jsou mnohdy lepší než akce plánované třeba půl roku dopředu. Že pojedeme do rakouského pohoří Vysoké Taury (Hohe Tauern) bylo rozhodnuto den před odjezdem. Předpověď i lavinovka vypadali slibně.

V pátek po poledni jsme se 3 sjeli kousek od Benešova, po cestě jsme čtvrtého nabrali v Nových Hradech a přes Linec, Salzburg a falbertauernský tunel jsme po cca 8 hodinách parkovali na bezplatném parkovišti (ale malém – v sezoně musí být jistě přeplněné) nad obcí Hinterbichl na samém konci údolí Virgental. Nepříjemným překvapením byly tři dodávky cestovky ze Slovenska (jinak nikde nikdo po celý víkend). V ten moment jsme vytušili, že winterraum v chatě Defreggerhaus bude plný. Noc na sobotu jsme přečkali ve stanu přímo na parkovišti.

V sobotu jsme chtěli dojít k chatě Defreggerhaus (2962m) a pokud by to podmínky dovolily tak rovnou i na vrchol Grossvenediger (3666m), náš cíl. Z parkoviště jsme vycházeli chvilku po šesté ranní. Cesta k první chatě – Johannishütte (2121m; zde není žádný winterraum ani nic podobného!) utíkala celkem rychle. Většina tohoto úseku se jde po prašné silnici pro auta. Ta byla již kousek nad parkovištěm zasněžená. Někdo uvádí, že tento úsek je nekonečný. U Johannishütte jsme byly po necelých 2 hodinách. Nad touto chatou se již jde po užší a klikaté pěšině, ale stále snadným terénem. Od Johannishütte k chatě Defreggerhaus nám to trvalo 3 hodiny. Ve věcmi Slováků přeplněném (ale tu dobu liduprázdném) winterraumu jsme nechali většinu výbavy, nasvačili se a již „nalehko“ pokračovali cca čtvrt hodiny nad chatu k začátku ledovce. Počasí snad nemohlo být lepší - prostě nešlo nejít dále. Výhledy široko daleko. I když mně už docházely síly. Vrchol Grossvenedigeru byl krásně vidět. Cesta po ledovci byla vyšlapaná (děkujeme na Slovensko). Na ledovci bylo jinak asi 30 cm nového sněhu. No a ledovec byl prakticky bez trhlin anebo nebyly vidět. :) Po cestě k vrcholu jsme postupně potkali snad 5 „ledovcových družstev“ - všechno samozřejmě Slováci z dodávek v údolí. Počasí bylo stále fajn, zatáhlo se jen na chvíli – to hned teplota klesala rychle pod nulu a orientace po ledovci byla složitější. Problematický (dle průvodců a jiných článků na webu) může být snad poslední kratší úsek před vrcholovým křížem (hlavně při velkém množství nově napadlého sněhu). Cesta z Defreggerhausu na vrchol nám trvala 3 hodiny. Výhled z vrcholu do okolí na celé pohoří Vysoké Taury, ale i Dachstein atd. byl vynikající. Padlo vrcholové pivo, focení. Zpět k chatě Defreggerhaus to již šlo rychleji, k chatě to trvá asi 2 hodiny. Noc jsme mohli naštěstí přečkat v jakémsi bývalém chlívku vedle winterraumu (stan jsme z parkoviště netahali). Ráno tam byly +4 stupně.

Dolů do údolí k autu nám to trvalo 3:15 hodin. Jde se po stejné cestě jako nahoru. Supr výlet aneb: koho by napadlo, že se povede něco takovéhoto tak pozdě na podzim. Michal

 

PS: Nepočítejte s tím, že si z této tůry zavoláte domů či pošlete SMS (anebo zavoláte pomoc!). Signál mizí již kousek za parkovištěm.

Kudy kam Kudy kam
Defreggerhaus - okolí Defreggerhaus - okolí
... ...
Výhled na vrchol Výhled na vrchol
Na ledovci I Na ledovci I
Na ledovci II Na ledovci II
Vysoké Taury - Grossglockner Vysoké Taury - Grossglockner
Pozdrav z vrcholu Pozdrav z vrcholu
Při cestě zpět Při cestě zpět
by Michal „Mik“ Pavlík last modified 2010-11-07 22:25

Hohe Tauer

Posted by Fáberaat 2010-11-09 08:45
Michale, moc pěkný reportík a jistě i pěkný výletík. Je fakt, že výlet na poslední chvíli, bývá lepší než ten plánovaný. Nic od toho nečekáš, tak může jen překvapit. Více takovýchto horských výletů a více takovýchto článků sem!

Na Grossvenedigeru jsem byl o silvestra v roce 2001 s lidmi z Varnsdorfu. O rok dříve, na přelomu tisíciletí, jsem byl zase s Frýďákem na nejvyšim bodě Bulharska, Musale. Škoda, že silvestrovské hrabání se sněhem k vrcholu již skončilo. Alespoň pro mě.

Ale třeba jednou. Kdo ví..


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System