You are here: Home Členové Rostislav Opočenský Novinky Umělá stěna v Roudnici nad Labem
Document Actions

Umělá stěna v Roudnici nad Labem

by Rostislav „Orbis“ Opočenský last modified 2008-06-06 15:27

Zastupitelstvo města Roudnice odsouhlasilo výstavbu umělé lezecké stěny

Umělá stěna v Roudnici nad Labem

Stěna

Jak Fábera píše v samostatném příspěvku v diskusním fóru, padlo dlouho očekávané rozhodnutí postavit v Roudnici umělou stěnu:

Ahoj přátelé.

Mám úplně nejčerstvější informaci o dlouho plánované výstavbě lezecké stěny zde v našem městě. Na dnešním veřejném zasedání města Roudnice nad Labem , bylo zastupitelstvem odsouhlasena výstavba umělé lezecké stěny, tak jak jsem ji navrhl starostovi panu Kubínkovi z úterka 3.6. 2008.  Můžeme se tedy těšit, že město pro náš klub zainvestuje částku přesahující půl miliónu korun. Je to i závazek na který se musíme připravit i my. Večer to jdu oslavit. Zdarec.

Pro členy oddílu je k dispozici cenová nabídka na výstavbu stěny, kde je graficky pěkně znázorněno, jak bude stěna vypadat.

Stěna mezi námi (děvčaty).

Posted by Josef Novotnýat 2008-06-08 10:08
Jako revizního oportunistu mě zaujala věta: Je to závazek, na který se musíme připravit i my. Ptám se: není to sousto hodno VH, byť to třeba ještě není100%, ale až to buchne a poletí prachy a termíny, nebude na demokracii čas.
Jako stavaři mi v nabídce chybí podlaha, aby se stěna nezasvinila a střecha, aby měla stěna delší životnost. Je v ceně i osvětlení a přípojka 230V pro údržbu?
Jako člena HORCE mě zajímá, jak často budu mít u stěny službu nebo co dalšího z existence stěny pro mě vyplývá. Má někdo v povědomí provozní řád, vyjasnění povinností mezi majitelem stěny, přilehlé nemovitosti a provozovatelem stěny a mnoho dalších detailů jako pojištění, bezpečnost a podobné evropské hovadiny, které v přírodě nerostou?
Jako eventuální uživatel bych se chtěl někde přezout a pověsit si baťoh. Speciálně já bych si přál křesílko a stoleček, abych si mohl natáhnout nohy a nebolelo mě za krkem z neustálého záklonu.

Stěna

Posted by Zdéna-Fáberaat 2008-06-08 17:47
Ahoj.
S podlahou pod stěnou se zatím nepočítalo, ale není problém ji dodatečně, až vše bude hotové, tam vysmahnout. Za naše penízky. Tak i jako stříšku nad stěnu. Tu jsem tam záměrně nechtěl. Je zbytečné, aby ji dělal Rakovič za větší peníz, když si ji můžeme dodělat sami. S elektrickou přípojkou a asi i se samostatnýma hodinama se počítá. Bez toho by to asi nešlo. Nasvícení stěny též proběhne až po výstavbě a zastřešení.S ostatními povinnými věcmi, co vše je potřebné dodržet, nám poradí právník. Pod stěnou je pozemek, který je majetkem města, tak jako i budova na které to bude stát. Památkáři o projektu vědí a nic proti stavbě nemají. Nevím jestli bude potřeba vyjádření a souhlas ke stavbě i sousedů. Jsou tam jediný za zdí a chodníkem. Je by nemělo nic rušit. Na tom prostoru pod stěnou by se dalo vybudovat naše stálé zázemí v podobě zahradního altánu s OSB desek a zateplení. Mohlo by tam být uskladněn náš společný horo materiál, lana na stěnu, chyty, lezačky (snad dostaneme od Triopu bednu s několika páry)a podobně.Na takovou investici máme asi 100 tis. Kč.
Na provozu stěny se musíme dohodnout. Ale navrhoval bych vyčlenit dva dny v týdnu na 3-4 hodinky pro veřejnost. Musel by být vždy někdo z nás přítomen. Každý člen HORCE dostane klíče od vrat a bude si moc jít zalézt kdykoliv a nebo po domluvě odemknout někomu cizímu. Ten by platil plnou cenu, cca 70, Kč. Člen HORCE by měl platit také, ale jen symbolickou částku cca 20,- Kč. aby se přesně vědělo kolik lidí na stěnu chodí. Před každou návštěvou se zapíše každý do návštěvní knihy. Ale toto vše se musí doladit a dohodnout tak, aby s tím HORCE souhlasil. Je na to potřeba VH? To řekni ty, ty jsi revizní komise. Správný člověk na správném místě. Teď by stačilo se o tom bavit na těch neformálních setkání co jsou každý měsíc. Příští bude 1.7.? Určitě se to tu objeví.

jsem spíš taky pro VH

Posted by Hana Urbanováat 2008-06-09 10:37
Pokud to bude na stavební řízení, účastníkem je i soused (majitel pozemků, jestli i nájemnci nevím) a ti jehož práva mohou být dotčena než se prokáže opak (třeba i spolek důchodkyň, který si udělá občanské sdružení a bude protestovat, že na to nechtějí koukat). Pokud to bude na ohlášení tak ne, stavbu by měl posoudit konkrétní stavební úřad, zda to či ono. Ohledně stěny, přistavení něčeho k baráku by to nemuselo být, ale pokud je to u náměstí a musí splňovat některé bezpečnostní normy, tak je to spíš na povolení. Asi tak nějak, moc stavby nedělám.

Zdendo, bavili jste se o tom, jak to bude? Staví to Město, tudíž bude vyřizovat papíry nebo máme dotaci a stavíme my a čeká nás i administrativa?

Památkáři nejsou proti.... tzn. bylo vydáno závazné stanovisko? To je to co od nich potřebujeme (vydávají do 60 dnů). Už jsem se několikrát setkala s tím, že nejsou proti, ale v pak když se to má sepsat s razítkem nastanou potíže.
Nepohybuji se v "oboru", ale nebude více nabídek na stavbu stěny? Nebo je tato firma vybrána už z několika a je to finální věc (tato částka) probraná s Městem?
Pepa shrnul tak trochu to, o čem jsem se se Zdendou bavila u ohně v úterý, takže jsem ráda, že nad tím nedumám jen já.

Myslím si, že VH by byla dobrá, nebo aspoň jedna schůzka věnovaná jenom stěně. Pokud to bude na vesláku, bude to příjemné pokecání u ohně, ale pokud se roztaháme mezi lajny, oheň, pivo, tak to moc pracovní nebude. Nová stěna je asi záležitost, která by potřebovala trochu více "organizovanosti" a posezení u stolu. Ono to doladění zabere možná víc než ta stavba.

Bylo by možné, aby právník byl přítomen na VH/setkání? Třeba padnou i dotazy, které předtím nikde nepadly.

No vidíš Fábero,

Posted by Josef Novotnýat 2008-06-09 12:49
sto litrů už to nebude, dostali jsme grant na lajny. Wo tom to je, wobčas na schůzi i spočítat prachy. Přece nemůžeš jít do novýho roku s 0,- na kontě. To by ses odříz od všech grantů se spoluúčastí. Musíš myslet politicky.

Moje 2 centy

Posted by Rostislav „Orbis“ Opočenskýat 2008-06-10 10:03
Tož já se Vám tu do toho taky namontuju :-) K různým projektovým schůzkám se nachomýtnu častěji než bych sám chtěl, tak mi to nedá. Ze zkušenosti vím, že rozumně se dohodnout na čemkoli ve více než šesti sedmi lidech je v podstatě nemožná věc. Svolat v tuhle chvíli VH by znamenalo několik hodin dohadování a překřikování s hubeným výsledkem, protože je stále moc věcí nejasných.

Ve stanovách, v hlavě X, máme stanoveno, jak funguje výkonný výbor. Mj. se tam píše, že „Jednání výkonného výboru HORCE svolává předseda HORCE podle potřeby, nejméně však 2x ročně“ a „Výkonný výbor je oprávněn přijímat usnesení, jsou-li přítomni při jednání kromě předsedy a místopředsedy alespoň dva členové výboru HORCE.“

Zdeňku, není na čase svolat výkonný výbor a pozvat na něj ty, kdo mohou a chtějí přispět k plánování a organizaci výstavby stěny (Pepík, Hanka, Jirka, …)? Jako host by tam měl být věci znalý právník, díky němuž bychom nemuseli spekulovat o právních aspektech stavby a taky někdo, kdo takovou stěnu pro veřejnost už provozuje. Sehnat člověka, který si tím procesem už prošel, by bylo hodně přínosné. Nemusel by se účastnit osobně, stačilo by, kdybychom od něj předem zjistili, co vše je potřeba (školení, povolení, způsob organizace veřejných hodin, atd.)

Je možné, že výstupem jednání VV budou variantní návrhy. Pak si můžeme hrát na demokracii a svolat VH, která o variantách rozhodne hlasováním.

stěna

Posted by Zdéna-Fáberaat 2008-06-10 21:33
Rozhodně bude lepší svolat VV než VH,tím spíše, že je kompetentní rozhodovat, jak tady píše Orbis. A mohl by rozhodovat i o zásadních věcech, pakliže proti tomu nebude nikdo nic mít. A nebo utvořit pracovní skupinu max čtyř lidí, která bude vše zařizovat a domlouvat. Já v tom nevidím žádný problém. Jsme malá skupina lidí, kteří se vzájemně znají a snad i důvěřují. Každý asi bude chtít zajistit podmínky výhodné pro klub. O tom žádná. Ale jestli si někdo myslí, že je nato třeba VH, můžeme ji svolat. S tím problém nemám.A jestli Pepik řekne, že to je takto podle stanov nemožné, svoláme ji také. Ty různé stavební povolení a vyjádření bude zajišťovat město, jak píše Jirka.VV bych tedy svolal až po setkání 1.7. Dohodneme datum nejvhodnější pro VV.Do té doby budu monitorovat co se děje se stěnou na městě a budu v kontaktu s Ing. Zdenou Horeckou z MÚ, odbor školství, kultury a sportu.

Příprava stěny

Posted by Josef Novotnýat 2008-06-11 07:59
Je v kompetenci VV řešit přípravu stěny. Jen upozorňuji na to, že VH odsouhlasila rozpočtová pravidla, která tím pádem vzala za své. Budiž, jde o tak významnou akci, že nemá cenu to pitvat. Důležitější je, že jsme získali grant, jehož použití má svá pravidla a ta je nutno bezpodmínečně dodržet, aby se nemusely vracet peníze. To je priorita č.1, která bude kontrolována zvenčí a musí mít přednost při rozhodování před stěnou. Teprve, co zbyde může být použito na stěnu. Bylo by dobré při těch všech starostech, ještě zajistit další příjem pro kasu, aby na konci roku nebyla nula, protože tam musí být hotovost minimálně na placení daní. Je to nekonečná práce a odmítání i šprdliků za brigády je škoda.

Zápisy, zápisy, zápisy!

Posted by Josef Novotnýat 2008-06-11 08:04
Samozřejmě ze všech jednání VV dělejte zápisy, aby na pravidelné VH bylo vše průkazné.

stěna

Posted by Jiří Novákat 2008-06-12 12:16
Tady jeden provozní řád co jsem našel na netu, něco se dá použít něco doplnit, koukněte se na: http://www.vodaasport.svitavy.cz/hala/stena/hstena_soubory/hspr.doc
Dále jedna norma týkající se lez. stěn : ČSN EN 12572
Umělé lezecké stěny - Zajišťovací body, požadavky stability a zkušební metody
Tř. znak: 942050 Vydána: 2003.03.01
To pro ty co teď nekoukaj na fotbal a nemaj co dělat. Ahoj J.

stěna

Posted by Jiří Novákat 2008-06-10 08:30
Pokud to staví město, tak si jistě všechna povolení a předpisy ohlídá, horší to bude s provozem a s veřejností, tam je tuším třeba odborný dohled, tzn. někdo kdo na to má papíry. Školení se pořádají, dá se to najít na ČHS a když jsem minule koukal tak to stojí cca od 5ti litrů za víkend. Hlavně sehnat toho dobrovolníka kdo to vezme a bude ochoten dělat.No a pokud to bude pod oddílem tak asi taky přibude agenda s financemi. Ale jestli to vyjde, tak to bude paráda. Ahoj.

Příklad

Posted by Josef Novotnýat 2008-06-10 09:23
http://stena.dc.fd.cvut.cz/

Zastřešení

Posted by Josef Novotnýat 2008-06-12 16:08
Jedu takhle autem po městě a najednou čumim jak vrána. Přede mnou je na holém štítě natažená reklamní plachta přes celej barák. Že mě to nenapadlo dřív. Co takhle stěnu zastřešit plachtou zavěšenou na lanech? Nebo na lajnách?

Nejdřív sem se tlemil,

Posted by Josef Novotnýat 2008-06-13 13:12
ale pak mi došlo, že to budem potřebovat: http://www.sahlo.wz.cz/

Já se netlemím

Posted by zdéna - fáberaat 2008-06-13 23:59
Tuhle věc již mnozí z nás v nějaké obdobné podobě ve skalách již viděli. Ať to bylo na teleskopické tyči k natírání nebo na kusu uřízlého smrčku. Nechápu, jak tuto "pomůcku" vůbec někdo může do skal vláčet. Co kdybych natrefil na nějakou hezkou cestu, ale kruh bude mít bohužel nějak vysoko? Že? No nic našáhluji, cvaknu, vyprusíkuji, našáhluji,cvaknu, vyprusíkuji...
Osobně jsem byl této věci přítomen, když parta mladých Honekrovců v čele se samým velkým Erikem, přišla pod Velkou Baštu a do pátého kruhu takto nacvakali tu kruhovatou cestu. Je jasné, že byla na půl dne obsazená a ke všemu pří rybaření prášili, jak nejlepší sportovní lezci. A pak, že Češi serou na pravidla. Sasíci také a ke všemu v cizí zemi. To si zase my nedovolíme.
Panu podnikateli bych radil, ať k tomu dokoupí naviják a zkusí obchod někde u řeky. Ve skalách by s tím mohl přijít k úrazu snáze, než se naučí tahat cesty a nebo mít na paměti trochu pokory.

Takhle jsem to nemyslel

Posted by Josef Novotnýat 2008-06-15 09:11
Tenhle trik znám už dlouho. Pro lepší morál se opletem smyčky protáhl tvrdý drát a stará karabina přelepila páskou. Mezi ostatními smyčkami se to docela ztrácelo. Ale ja ten cajk považoval za příslušenství ke stěně.


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System