You are here: Home Členové Rostislav Opočenský Novinky Petice za zachování limitů těžby uhlí v Podkrušnohoří
Document Actions

Petice za zachování limitů těžby uhlí v Podkrušnohoří

by Rostislav „Orbis“ Opočenský last modified 2009-10-16 17:16

Jestli občas jezdíte lézt do Krušných hor a stoupáte od Oseka do krušnohorských kopců, jistě znáte odstrašující pohled do údolí ropáků. Návrh státní energetické koncepce počítá s prolomením limitů těžby a tak by se ropácké teritorium mohlo během příštích desetiletí nepříjemně rozšířit.

Petice za zachování limitů těžby uhlí v Podkrušnohoří

Ropák

Pokud vám není lhostejný osud Podkrušnohoří, kraje, který od našich polabských vesnic není zas tak vzdálený, připojte svůj podpis pod petici za zachování limitů těžby uhlí.

Magoři duhoví

Posted by Josef Novotnýat 2009-10-18 16:07
Podepsal jsem, protože moji dva bratranci žijí v Janově a Mariánských Radčicích. Strejc fáral na Koh i´nooru a já nechci, aby Seeberg spadnul do díry. Ale kroutily se mi při tom nehty na nohou protože, co se týče boimasy a obnovitelných zdrojů vím jen, že se mi stále hůř a dráž shání palivové dříví, protože se do mouru, co s ním topí v elektrárnách míchají dřevěné štěpky za evropské peníze. A že si budu muset pořídit centrálu, abych nezmrzl a mohl honit čerpadlo, až zase trochu napadne sníh. Takže si myslím, že celá ta duhová maškaráda jen zdražuje život obyčejným lidem a vede k přerozdělování a birokracii.

Petice za referendum o NP v Tisé

Posted by Papoušat 2009-10-19 10:20
Ještě bych tu měl k podpisu petici za vypsání referenda o připojení Tisé k NP České Švýcarsko - např. v kavárně Refugio. Podepsal jsem jí, páč se mi nelíbí, že zelená lobby pod pláštíkem ochrany přírody čím dál víc vyhání lidi z přírody. Za chvíli tu nebude k žití, páč všude bude 1. zóna národního parku.

Tisá v NP

Posted by Josef Novotnýat 2009-10-19 12:00
Máš recht. Dneska ráno jsem vo tom čet na hajzlu. Je to ňáký šméčko za evropský prachy. Celá iniciativa vychází z tý agentury, co postavila svůj barák na náměstí v Krásný Lípě (viz moje upoutávka na přednášky 28. září). Prej to přinese příliv turistů 1. kategorie a zaměstnanost do regionu. Na konci z toho vylezli strážce a hajnej. A vůbec, co to je turista 1. kategorie? A my jsme kolikátá kategorie?

A perlička na dně:

Posted by Josef Novotnýat 2009-10-19 13:18
Mluvčí Správy NP Tomáš Salov zdůvodnil rozšířování parku mimo jiné (viz horyinfo), touto větou: Konkrétně oblast Tiských stěn je specifická např. tím, že je zdejší vegetace prostá invazních druhů a porosty jsou velice málo zasažené lidskými hospodářskými činnostmi.
Tato na první pohled absolutní pitomost pro toho, kdo pamatuje lesy v Tisé koncem 60. let minulého století, ukazuje, jakým způsobem myslí ochrana přírody. Zatímco v jádru parku řádí dřevorubecká těžká technika v boji s vejmutovkou na periferii v Tisé příroda sama zvedla hlavu po zásahu elektrárenským smogem, tak šup s Tisou do ochranářského pytle. Je to stejná logika jako šumavské hrátky s kůrovcem.

Petice

Posted by Fáberaat 2009-10-19 21:26
"... a komu tím prospějete! Co? Druhé straně?"

Jsem zvědav jak to dopadne, ale myslím si že NP v Tisé bude a těžba dál se nerozšíří. Alespoň tak by to mohlo dopadnout a vyhrálo by menší zlo nad větším. Kdyby se, stal opak, bylo by to daleko horší. Nu co, tak nám v té Tisé omezí už dost tak omezený pohyb a prvovýstupy zakáží dělat. Ty tam stejně nemohu dělat již delší čas(agent nedává svolení). S NP v této lokalitě nesouhlasím, ale dovedu si představit dost dobrých argumentů proč ano. Je to tak 50 na 50. Z našeho pohledu hovoří to "chraňme si náš píseček" a to doslova.
Ovšem, jak jsem již výše napsal, v případě rozšíření již tak neskutečného kráteru v Podkrušnohoří, budu si klást otázku, zda ochrana přírody a krajiny má opravdu nějaký smysl a zda i v tomto případě jde o peníze také v první řadě.

"... Ředitel školy, Míla Břečka, byl nucen v zájmu tisíců dětí předstírat loajalitu, ačkoliv vnitřně byl vždycky proti!
...všechno jsem slyšel a souhlasím. Podepisuji v plném rozsahu!"

Obludnost

Posted by Josef Novotnýat 2009-10-20 08:01
Nejvíc k blití mi přijde, že celá ta hra na národní park je bradavice která saje prachy z poctivě pracujících lidí. Někde v Evropě vznikne z lobbingu duhovejch magorů obecná směrnice, kterou českej úředník konkretizuje třeba na Tisou. Potom konglomerát státu, duhovejch magorů a nadnárodních firem navenek jako úlitbu bohům založí obecně prospěšnou společnost, do který nalezou čerství vzdělanci s ideály, ale bez praxe, moderním školstvím absolutně nenaučení základních pravidel ekonomie a začnou určovat, kdo v dané lokalitě může dělat a co může dělat. Aby to celé neztratilo nálepku ochrany přírody, tak si oblíknou myslivecké kamizoly a občas vymáknou nějakýho exota s rukama od maglajzu, co plaší ptáky červenejma kruhama. Je to stát ve státě, zbytečný nevýrobní článek, rakovina.

ad NP

Posted by Papoušat 2009-10-20 14:21
Btw. opéesku České Švýcarsko svýho času mocně podporovala Mostecká uhelná a uhlobaron Koláček :-)
Ad Tisá a NP: zejtra se jedu podívat na divadýlko, který organizuje místní radnice a národoparkovníci v Tisý. Zastupitelstvo si to schválilo anexi tiskejch skal národním parkem takřka v utajení. Zdá se, že nálepka NP a příslib dotací, který jsou stejně placený z peněz daňovejch poplatníků, zastupitele zcela zaslepil.
Další scénář je jasnej: jak padne Tisá, mor Národního parku se rozleze od Tisý až na levej břeh Labáku a v tomhle prostoru nebude k žití :-(

Tak se převlíknem ...

Posted by Josef Novotnýat 2009-10-20 15:11
... za indiány a vyženem je z rezervace!

ochrana ?

Posted by Fáberaat 2009-10-20 16:20
A co na to Hana? Náš člen a v tomto případě nejzasvěcenější. Zajímal by mě i tento názor a zde, takto veřejně.

no tak dobrá, ale nejásám

Posted by Hankaat 2009-10-21 18:05
K petici ohledně referenda
Nevím proč bych se k tomu měla vyjadřovat, jedná se o věc Obce Tisá. Nejsem oprávněna v referendu hlasovat (nemám tam trvalé bydliště, ani žádný občanský sdružení či jak to právně je), takže mi přijde divný k tomu vyzývat obyvatele obce. Nelíbí se mi jak hlasuje Vaše zastupitelstvo, udělejte si referendum, lidi z půlky republiky Vám to doporučují v petici.... To mi zní jako blbost. Kolik tam tak mají voličů??? 600, 700??? Tak přeci ví koho mají v zastupitelstvu, někoho si zvolili a ten je zastupuje. Pokud s ním nesouhlasí, tak je to jejich věc, věc Obce, lidí co tam bydlí a jejich zastupitelstva. Trvalé bydliště tam mají přeci i lezci, takže lezecká veřejnost je zastoupena.... Je to asi to samý jako by nás třeba ústečáci vyzývali k tomu ať máme mimořádnou valnou hromadu a volíme si novýho předsedu. Zbytečně mediálně nafouklá věc.

Trochu se tu míchají hrušky s jabkama. Referendum (o tom, že má zastupitelstvo podat bližší informace, případně hlasovat znovu) je vnitřní věcí obce a názor na to jestli tam má být park nebo je něco jiného.

k NP
Já jsem návrh pořádně neviděla, nečetla důvody proč ano a proč ne, moje pozornost a priority se teď soustředily jinam a ještě to tak nějaký čas bude. O rozšíření NP a věcech kolem toho se dočetla snad v novinách, ani nevím. Jsem tam ve stejné pozici jako ostatní, běžnej občan, není to "moje" území, o kterým vám něco povím, kromě biologických faktů, ale ty jsou snadno dohledatelný. Já zatím názor na park nemám, vím to chvíli a jsem vytížená jinejma věcma.

Tisá mi ale obecně šumák není, mám to tam ráda. Území okolo Tisé si určitě zvýšenou ochranu zaslouží (protože lidi se chovají tak jak se chovají) a taky si zaslouží adekvátní péči. Nejde z tý přírody jenom brát. Já zase tolik míst jako Tisá neznám (neomezuju se jenom na Čechy) území cenné víc než dost, ale jaký stupeň ochrany má mít podle zákona nejsem schopna posoudit a ani mi to nepřísluší a jaký plány má základě toho MŽP dál, třeba v Labáku, to už vůbec nevím, ani souvisloti s EU. A je mi to i jedno - ty dohady kolem toho, plány se mohou změnit dle připomínek, voleb, peněz, užitečnější minimálně pro skály je řešit ty eroze, co tak leží Opeřencům (nejen) v žaludku.

Na národní parky (jenom národní parky, ne CHKO, PR atd) obecně mám asi extrémní názor i mezi biology, ochranáři, neboť si myslím, že u nás na to má asi jenom NP Podyjí, byť i jiná území jsou velmi cenná a mám je ráda a splňují parametry na NP i mimo hranice ČR. Na druhou stranu je tady ten fakt, že z té přírody a její bohatosti nejde donekonečna ukrajovat a občas lidi nejsou soudný, je potřeba to řešit... a taky si myslím, že nadbytek chráněnných území degraduje jejich hodnotu v očích veřejnosti, složitá věc.
Někdy mám pocit, že za pár let budeme jíst cihly ze satelitních městeček a přikusovat k tomu solární panel.

ahoj raději někde na pivu nebo ve skalách, tohle mě moc nebaví.
Hanka
Můj osobní názor, ne pracovní.

Jo a Fábero oslovení Hana fakt nemám ráda, za to máš černej puntík :-)

hgfjgf

Posted by Fábera.at 2009-10-21 20:34
Dobrý, ale příště odpovídat nemusíš. Stačilo mi vysvětlení to v Majáku.
Za Hanu se omlouvám, puntík beru. Přišlo mi toto oslovení takové oficiální.Nevěděl jsem, že vadí.

zdarec

Posted by Hankaat 2009-10-22 07:39
černej puntík mažu :-))

Hannah Montána ;o)

Posted by Josef Novotnýat 2009-10-22 09:11
S Hančinou prací a pozicí nemám problém. Proti tomu, že stát notabené EU za naše prachy budují potichu z chráněných území Disneyakvária namísto toho, aby se ochrana přírody stala přirozenou součástí životního stylu obyvatel a podnikání ekonomických subjektů plošně na celém území, sama nic nezmůže. Co z toho, že celé Sudety budou zachráněny jako rekreační zóna Prahy, když od Řípu po Blaník bede ten kraj oplývající mlékem a strdím změť plechových skladišť, letišť, smetišť, parkovišť a satelitních bydlišť. Vzhledem k oteplení a subtropikaci naší přírody, hloubá ve mně myšlenka založení nové strany Arizona. Programem bude pozemková reforma středních Čech a založení šachovnicové soustavy parcelace na základě GPS. Konec kruhových objezdů! Jára Machatý for president!

re: místní vs. nemístní

Posted by Papoušat 2009-10-22 09:11
Zdar, ten první odstavec je zcestnej. Fakt, jestli se v Tisý vyhlásí NP, se zdaleka netýká jen místních (skoro bych tipnul, že velká část z nich do skal vůbec nechodí), ale taky haldy přespolních, který do skal jezděj. Já si třeba myslim, že má smysl se starat vo to, jestli mi chtěj udělat z mejch oblíbenejch skal oplocenej skanzen. Proto jsem podepsal petici.

Zajímavý je, že ve včerejší debatě na OÚ Tisá hrálo s touhle kartou (místní X nemístní) dost lidí: "Ale voni vlastně nejsou tady vodsud."

Motivaci obce chápu, vidí prachy, který by se mohly na park nabalit. Starostka ovšem evidentně nemá šajn vo rizicích, který vyhlášení parku přináší. V tomto ohledu hodnotim na jedničku píár řídi parku Pavla Bendy, kterej zastupitelstvu slušně vymyl mozky: "pan Benda slíbil, pan Benda nás informoval, podle pana Bendy..." :-) Prostě strašně rychle vodmávali, co jim pan Benda nakukal.

Mj. pan Benda vypadá jako důvěryhodnej sympaťák, až by se mi skoro chtělo věřit jeho chlácholení, že se vyhlášením parku nic nezmění. Fór je ovšem v tom, že nikdo neví, jak dlouho pan Benda bude říďa. Po něm může nastoupit nějakej zelenej Kraken, kterej "jen využije možností, který mu dává zákon" a s lezenim, běžkama, kolama a volnym pohybem bude po žížalkách.

Naštěstí včera v průběhu veřejný debaty minimálně dvěma zastupitelům doklaplo, že zeptat se místních asi nebude od věci. Takže snad se budou moct místní vyslovit v hlasování, jestli park chtěj, nebo ne.

Koukám, že jsem zaspal dobu

Posted by Josef Novotnýat 2009-10-22 09:45
Citace Děčínský deník 30. června 2008
České Švýcarsko/Národní park České Švýcarsko bude mít nového šéfa. Jmenovací dekret ministra životního prostředí Martina Bursíka v uplynulých dnech obdržel a postu ředitele se prvního července ujme stávající vedoucí děčínské správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce Pavel Benda. Zvítězil ve výběrovém řízení v konkurenci čtyř dalších účastníků. Na úseku ochrany přírody v děčínském regionu začal působit hned po ukončení vysokoškolského studia před skoro dvaceti roky. Ve funkci teď vystřídá stávajícího ředitele národního parku Zdeňka Patzelta, který chce své další profesní uplatnění spojit s oborem, který vystudoval - s geologií.

Tak odtud vítr vane. Lesní lobby. Předchozí ředitel nebyl hajnej, zato slušný člověk z Brtníků, znám ho osobně. Proto i to lesácký výrazivo ve zdůvodňování proč park ano. Zůstává však otázkou, zda ochrana přírody pa spasóbě lésnovo chozjájstva je ještě ochranou přírody. Vejmutovce zdar!

...

Posted by Hankaat 2009-10-22 10:25
...já zase ráno na vlak do práce

Petice za zachování limitů těžby uhlí v Podkrušnohoří

Posted by Jirka Krejza "Lesní muž"at 2009-10-23 18:15
Ahoj,

také jsem podepsal „Petici o zachování územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí v Podkrušnohoří“ i když dopředu vím, že je ta petice bezvýznamná, protože Vláda ČR s těžaři již dopředu naplánovali, že se v této lokalitě těžit uhlí bude a názor lidí a nějaké petice nic proti předem připravenému plánu Vlády ČR a těžařů jsou nicotné. Vždyť je to jasný a průhledný. Petici jsem podepsal, protože jednou stanovené limity Vládou ČR, které mají ochránit naši zemi před plundrováním, není možné znovu rušit opět Vládou ČR. Tím, že Vláda ČR zruší usnesení Vlády ČR o limitech těžby tak napomáhá úmyslně těžařům a poškozuje nejen občany žijící v této lokalitě. Určitým způsobem se tento problém týká také mně. Snad až já budu potřebovat někdy pomoct, tak někdo kdo podepsal tuto petici zase pomůže mně.

Tisá řekla parku NE

Posted by Papoušat 2009-12-15 13:12
http://www.lezec.cz/clanek.php?key=8348


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System