You are here: Home Členové Josef Novotný Kreutzberg, (staro)nová oblast otevřena
Navigation
 
Document Actions

Kreutzberg, (staro)nová oblast otevřena

Během letošní zimy nebyl Zdeněk Hubka často k zastižení. S poťouchlým úsměvem a báglem mizel kdesi ve Středohoří. Vzápětí se začal ztrácet Zelinář, ale u toho to nebylo tak nápadné, protože je od přírody tichošlápek. Časem tajnůstkářů přibývalo a z náznaků se dalo tušit, že vzniká něco významnějšího. Přes vysoký stupeň utajení na Horobále v Hlinné už začal Dědek pouštět první informace: To budete koukat … daří se … až to bude hotový … ještě dojistit pár cest … Tyto a podobné útržky se daly pochytat ve vřavě rockového dunění.

Až u velikonočního táboráku v Roklici jsem se od Karla Macase dozvěděl, že mu za barákem vzniká skalní oblast, ať v sobotu 25. dubna ve dvě přijedu, že budou skály otvírat a budou bouchat špunty. Hovor se uhnul jinam a já doma zjistil, že pořád přesně nevím, kde to je!

Hrdost starého Apače mi dovolila jen probrat staré mapy v kredenci a prolustrovat internet. Spoléhaje na svůj nos, naložil jsem v sobotu po obědě rodinku a vyrazil. Nakonec se drama nekonalo, po navigačním kolečku v Pohořanech, kdy bylo vidět lezce v červeném triku i z jedoucího auta, jsem zastavil na louce pod lesem. (Později se ukázalo, že se jednalo o v průvodci doporučené parkovací místo). Po 10 min. procházce spatřujeme na pařezu v záhybu cesty kamenného mužíka značíciho nově vyšláplou stezku vedoucí ve svahu řídkou dubinou ke skalám.

P4130566.jpg

Tady už jsou skály protkány lany, hlahol omladiny se mísí s cigaretovým kouřem stařešinů a v paprscích tropického aprílového slunce pronikajících čerstvou zelení dubového porostu se třepotají otakárci fenykloví. V zelenavém stínu rozeznávám Jaromíra Dolejše a vzápětí i Zdeňka Hubku, ujímají se nás jako správní hostitelé a provázejí nás po pěšině pod skalami. Tím, co vidím, jsem nadšen, takový malý čedičový Anglický parčík. Cesty příjemně položené, ale i převísky, chyty a stupy berou a jsou v příjemných rozestupech, slunce se točí kolem skal celý den. Opravdu kultivovaná skalní oblast pro celou rodinu od prvňáka po babičku s dědečkem. Klasifikace od 2 do 7-, jištění stabilní, v rozumných vzdálenostech, vlastní postupné jištění není nutné a když, tak spíš stopery menších čísel. Cesty jsou osazeny dobíráky. Jaromír měl pravdu, sedák a lezačky bych unesl.

Zahájení.jpg

Postupně pod skály přichází další a další, jsou tu všichni, kdo se na znovuobjevení Křížáku podíleli ani paní Sylva Kysilková neodolala a přišla se svým jezevčíkem. Po krátké slavnostní řeči Karla Macase byla skalní stěna pokropena šampaňským a vernisáž včetně rozdání ručně vázaných průvodců z pera Rasty Líbala alias písaře Buvára začala. Že jsou cesty určeny, jak mladým nesmiřitelným bouřlivákům, tak poučenému stáří, podobně jak tomu bylo u prvovýstupců, napovídají názvy cest. Vedle sebe tak můžeme najít cesty „Toxique“ a „Příjemná, ale také „Vaginální exploze“ a „Krásná samota“. Doba vzniku cest je jasně jednou pro vždy dána názvy evokovanými zhlédnutím muzikálu Mamma Mia i reakcí na výkon hlavního hrdiny (Zombie). Na většině cest se podíleli zahradník (Jaromír Dolejš) a Zelinář a tak není divu, že se polezou „Rajče“, „Česnek“, „Paprička“ apod. Člověk si říká, ještě že nejsou pekaři nebo řezníci.

Zkrátka a dobře, v kraji zahrad, sadů a vinic si pořídili zahrádku i místní horolezci, přijďte polézt!

Sylva.JPGDědek.jpg

Sylva Kysilková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             Zdeněk Hubka

 

v hospě.jpg   

Zakončení úspěšného dne

Attachments
Průvodce ke stažení Průvodce ke stažení
(Kreutzberk A5.pdf - 1.89 Mb)
by Josef Novotný last modified 2009-04-30 20:30

Sylva

Posted by Fáberaat 2009-05-04 11:39
Jak jsi napsal "paní Sylva", to se mi líbí. Každému horolezci jsem vždy tykal. Jen téhle dámě jsem si to nikdy nedovolil. Je to legenda!
A že tam byla i s jezevčíkem??? To si snad děláš srandu.On ještě žije? Ale to je spíše další Sylvy životní přítel.

Jezevčík

Posted by Josef Novotnýat 2009-05-04 23:35
Řekl bych, že dost pamatuje, možná i fóry od Bohouše Ceplechy.

Jezevec

Posted by Fáberaat 2009-05-05 07:13
Tak jó a kdo je B.C? A taky nevím kdo byl Míra Pořádek, jak si psal do pravěku o Bořni. Je to možná ostuda, ale já a ostatní ještě později narození, to neznají(asi). Možná k článku nějaké bližší info by neškodilo. Ať víme, zda také máme troubit.

Ceplecha

Posted by Josef Novotnýat 2009-05-05 07:32
Bohumil Ceplecha asi už nežije, nevím. Býval to karikaturista, který přispíval do Dikobrazu. Klasik jako Jiránek, Renčín, BaPe, Barták a další. Jeho kresby byly většinou beze slov a s velkou dávkou poetiky. V každém jeho obrázku místo podpisu bylo možno najít někde schovaného jezevčíka.

Dikobraz

Posted by Fáberaat 2009-05-05 16:01
No jóó, už si vzpomínám. Já marně pátral ve své naplněné paměti po nějakém horolezci. To mě nenapadlo, že to je kreslíř...

Mě vrtá hlavou

Posted by Josef Novotnýat 2009-05-05 17:16
...ten Míra Pořádek. Ten by si zasloužil minimálně extra článek. Ale jak to téma uchopit? Spousta lidí ho měla ráda, ale jeho tragická smrt, poznamenala jednu labáckou generaci a nač otvírat nezhojené rány. Malinko jsem o něm nakousl v prvním díle Ze života druholezce. Byl takovým mým guru. Myslím, že stejně to trochu tak má i Karel, ale v něm to bude jak ve studni :-), něco bys mohl u ohně vytáhnout z Pytlíka Vostřela a Čejena. Zkusím něco sesmolit, tak aby to neublížilo, něco z té veselejší strany o čem jako tehdejší zobák a nepodstatný pozorovatel dění mohu napsat.

k ohni

Posted by Fáberaat 2009-05-06 07:01
Jestli tě nenapadne nebo nemáš někde v šuplíku (o čemž pochybuji) nějaký další příběh z cancáku z dob minulých, nech to opravdu na povídání k ohni. Ale kdy a kde se uvidíme? Do Roklice nejedu. Asi..

Re: K ohni

Posted by Josef Novotnýat 2009-05-06 08:10
Máš recht. Tyhle příběhy patří k ohni. Nevím jestli je to mnou nebo dobou, ale chybí mi a internet je nemůže nahradit. A lidská paměť je tak krátká.
Včera, když jsem řezal dřevo na cirkulárce, si moje ženská po 7 letech manželství začala číst v těch cancácích. Samozřejmě neomylně nalistovala ty pasáže, kdy jsem byl na vojně a skuhral jsem jak se těším, až se ožením s Jindrou. :-) Nicméně nějak zjihla a řekla památnou větu, že mě bude pouštět častěji ven, ale že na skály nepoleze.
Dostal jsem od Zdeňka Lukeše nádherný starý fotky z Roklice a mám materiál na 2 díly pravěké Bořně. O Mírovi Pořádkovi by mohl víc napovědět článek o zimních setkáních Yeti, které po nultém a prvním ročníku ukončil zájem StB. Takže psát je pořád o čem a tu knihu asi až v důchodu. :-))))

Sylva

Posted by Jiří Novákat 2009-05-07 12:32
Jen tak naokraj, tuto dámu jsme potkali i s jezevčíkem a mladými 2.5. pro změnu ve Skaláku.Ač tam jistě neměla plánovanou oddílovou akci, byla tam a určitě nelitovala. Skvělé počasí nejen na vycházku, ale i na lezení, přesto že meteo hlásilo něco jiného. Bližší info bude časem.Jirka

Skalák

Posted by Fáberaat 2009-05-11 22:19
Tak co bude s tím Skalákem...
Čas plyne a nikde nic. Jirko, druhý Jirka říkal, že tam byl s Bárou a vylezl Kapelníka a Podmokelskou! To jsou jediné informace, které mám. Tak šup sem s něčím. Alespoň fotky. Prosím...


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System