You are here: Home Členové Josef Novotný Je to dobrý, eště hoří...
Navigation
 
Document Actions

Je to dobrý, eště hoří...

Chtělo se mi nazvat článek "Srubovní prdobraní", ale to by nebylo důstojný významu akce a její duchovní hodnotě. To duchovno bylo totiž nesmírný, jinak by to byla pustá vožíračka.

Obr 3 Holany.jpg

Dveře fábie se zabouchly a já vykročil na blíževedelský nádraží. Za rohem moje milá paní spočítala zuby na zpátečce a zmizela z dohledu. Praštil sem báglem na lavičku, až zapraštěla, proč já vůl sem si ten matroš eště kupoval, když ho teď sebou tahám jak debil sám. Zavřel sem oči, nasával vůni spadanýho listí a vciťoval se do atmosféry pátečního odpoledne. Hledal sem detaily, který mě vrátí zpátky o třicet let. Relikvie by se v báglu našly. Stará lžíce a zavírací kudla od Jindry i dvě otřískaný rupberky sebou ještě tahám, boty mám sice zalepený chemoprénem jako tenkrát, ale socík nepamatujou.

Na zavřených víčkách mi za brejle přistály drobný kapičky, jako když drobně sněží, ale vločky cestou roztály. Ze svahů Ronova je slyšet rámus motorovky, která utichá jen když je slyšet praskot a zadunění kmene o zem. Tenhle zvuk by odpovídal, támhle v roští rezatá pumpa taky, lanovody běžící k závorám jsou taky originál. Otočím se k nádražní budově, ta tedy dostává  zabrat, na výložníku lampy asi nocuje nějakej fták, protože půl fasády je přestříkáno na bílo. Dřevěná bouda před kanceláří je ňáká šedivá, truhlíky s kytkama se přežily, kurňa jezděj tady eště vůbec vlaky? Dyť Karel říkal, že pojedou ve čtyry z Ploskovic! Kde je ta cedule s příjezdama a vodjezdama se zastrkávacíma číslíčkama, čekárna sice vodemčená, ale asi sem chodí jen někdo hulit, konečně, támhle ten papírek za voknem něco sděluje. Tývole, co to je za logickej systém, v tom aby se prase vyznalo, nerozluštim to ani s brejlema ani bez nich. Jaký Postoloprty? Ty sou jinde! Já chci přeci jen do Zahrádek jako vždycky!

P1010073.JPG

Rozletí se dveře, signalistka v montérkách a oranžový vestě vylila do štěrku na perón kýbl špíny a hlásí: Z Úšteka to jede s devítí a z Lípy s šesti! To jako maj spočítaný vagony nebo co? Hele, asi něco fakt pojede, protože z baráku vyšla důležitá persóna v rozeplým kvádru a v předklonu vycupitala po fošnách napříč kolejištěm a rozhlíží se do dáli, jestli někde nestojí na kolejích kráva nebo co, protože vlak ani náhodou. Když zapad k telefónu a vypnout ňákou chrochtající zabezpečovačku, co ho v noci má vzbudit, tak jsem si to došel překouknout pro sichr radši osobně. To sem neměl dělat, takhle sjetý a vymlácený koleje snad nemaj ani v Bílině na Maximu!

Konečně potěšení, po kolejích hrká kredenc jako zamlada, čekal jsem, že přijede banán jako v Děčíně, ty Postoloprty maj něco do sebe. Vidím vzrůšo za špinavým voknem, jedou tam Karel s Hankou a Pavel, evidentně mně tady nečekali. Naše přivítání a halasení sledují cestující venkovani s nelíčenou zvědavostí, trochu mi jejich výrazy připomněly Rumuny, když sme přestoupili v Brašově z rychlíku na lokálku do nitra Fagaraše. Kolem nás projel po hlavní koleji vlak od Lípy, chvíli jsem měl pocit, že jedeme my. Tak tenhle pocit je rekord, to mi připomnělo raný dětství, úplně se mi vybavila vůně páry, oleje a kouře z černýho uhlí.

P1010077.JPG

V Zahrádkách jsme vystoupili a nemohli najít cestu propustkem pod tratí, značená trasa je už léta zrušená, ale po poli do Holan se jít dalo. Na hráz Holanskýho rybníka jsme došli už s ubývajícím světlem, nad vodou lítali netopejři a kostel s farou se zrcadlily v olověné vodě. Tiše jsme zírali na nejkrásnější páteční panorama na světě. Do kulturáku, kam Karel sezval kamarády oslavit "pade" jsme dorazili s malým zpožděním, bylo to s těma devíti, jak říkala ta ajznboňačka. Nejdřív sme seděli u jednoho stolu, pak u dvou a nakonec jsme se vyvalili do salůnu. Nepřišel jen Jarda Machatej. Pak mě vtáhla černá díra a z toho kolotoče mi lezou jen vopravdický hodnoty: Bobšův smích, třicet let nevídaný dvojče Stráně, bohatýrský zpěv, že pravdu má jen bouchačka (...a Dědek Hubka), taky Hániný ňadra dmoucí a věnec padesáti buřtů. Probral jsem se až ve svahu pod Cimbuřím, když mě bágl zahodil zpátky, musel jsem začít objímat stromy.

Táborový oheň hořel, Pifíci se o něj vzorně starali ve dne, v noci. Můžeme přijít o všecko, ale kamarádství a duch Roklice nám nikdo nevezme. Tam v řídkém stínu vysokých jasanů nataženi na slámě pod střechou převisu, opřeni o uhlíky malované magické obrazy šamanů, pomalu zastavujeme čas a v tranzu vstupujeme přes práh srubu po koberci žhavých uhlíků zpět do svého dětského snění. Tam maje v hlubině pod sebou ukrytou blahodárnou sílu čisté vody pramenící opodál v údolí, nabíráme energii pro své pozemské bytí...

Karel 50b.jpg

by Josef Novotný last modified 2010-10-19 00:39

Repete

Posted by Josef Novotnýat 2010-10-18 17:26
Ve středu na Dubině

Duch Vaší Roklice

Posted by Fáberaat 2010-10-19 19:58
Chtělo by se mi říci Pepiku bravo, jak dokážeš tak poeticky sepsat všední víkend. Ale to Vás urážím. Jistě nebyl všední ani obyčejný. Jak jsi sám napsal, o duch Roklice a o to kamarádství se nesmí nikdi přijít. Toho Bobše úplně slyším. Je jako Pepin. Furt řve. Dobře chlapíci!!!

Fotku Karla s Pavlem bych nazval DELIRIUM TREMENS!

Roklice

Posted by Roman „Rasta“ Líbalat 2010-10-19 23:39
Pepo díky.. jako bych tam byl..... krásný čtení jako vždy. Jen bych ti rád připoměl a myslím , že by to stálo za zmínku... ,,Bobešovo KIMČI"... ujááá hajj jiii ajj palííííí.ty woe to byl nářez.. Jinak kucí, moc pěknej mejdan .Sem rád , že sem se mohl částěčně učastnit. Rád sem viděl včechny ..... píp....... našeho oddílu. !!! a že bylo očem mluvit.!!!Karlovi ještě jednou všechno nej.Teš se to nejni konec.. hi hiiii.

K "50"

Posted by fáboraat 2010-10-21 08:28
Tak Kájiku,
díky za parádní oslavičku a ještě jednou vše nej. Včera na Dubině to bylo opravdu dobrý, jen to dnešní ráno je jaksi těžší. Odjezd do fachy nějak odkládám, jestli vůbec nějaký bude.

2Rasta a foto z vody.
Nevím jestli kluci s nořením se do chladných vod začnou. Oldu skolí hned kdejaká rýmička a taky nemá tu potřebnou figuru alá Venclovský. Já do toho nejdu a o vánoce ve vesláku budu jen podávat svařáček... A jak se vstávalo dnes tobě. Tys to zalomil už v autě, né?

Blaho...

Posted by Pifíkat 2010-12-15 16:27
Tak ještě před chvílí jsem toho měl akorát tak dost! A teď? Teď je mi fakt dobře. Ta Roklice je blahodárná i na dálku. Pepo díky a na Silvestra ahoj.

Re: Blaho...

Posted by Josef Novotnýat 2010-12-15 17:38
Taky cejtíš z tý fotky Pavla s Karlem, jak se smaží na špeku cibulka? Kdyby mohamedáni věděli... ... tak nechoděj do Mekky!


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System