You are here: Home Členové Josef Novotný Horobál ve znamení jara
Navigation
 
Document Actions

Horobál ve znamení jara

Ještě v pondělí zima vzdorovitě zasypala krajinu silnou vrstvou mokrého sněhu. V pátek už ale jaro prolomilo pohraniční průsmyky a v současné době všechen ten zimní sajrajt odplouvá Labákem z Čech do moře.

Horobál.jpg

Titulní foto: Zdeněk Hubka

Pátek se nedal v práci vydržet, slunce pralo do střech, sněženky a bledule zvedaly cihly pohozené v trávě a kosové se prali o své rajony. Sbalil jsem si kletr a nasadil psí pohled, žena pochopila, že vzdorovat nemá cenu a vyhodila mě z baráku. Času jsem měl dost a tak jsem se omámený silou jarního povětří s čůrky potu pod zimní kšticí vydal do Levína kochací zkratkou. Po vycházce minulý víkend mě to táhlo znovu do Labáku. Na mostku pod Vojtěchem jsem zatroubil Mírovi Pořádkovi pro radost, když jsem ve Hřensku zahnul podél Kamenice, jako bych vjel do lednice. Před Hudyho krámem se mladí Sasíci domlouvali, že v Čechách je kláda a půjdou zpátky do tepla. Vzal jsem za kliku a to jsem neměl dělat. Nahlodán mnohoslibnou atmosferou sílícího jara jsem ve slabé chvilce podlehl slevám a koupil si po letech nové lano. S pocitem viny nevěrníka jsem zastavil u smírčího kříže v lese nad Růžovou. Svatý Josefe, patrone všech paroháčů, dej, ať to krásný oranžový voňavý lano pronesu na půdu a nechytne mě při tom stará!

Malá Bukovina.jpg

Slunce zapadalo a já se sunul gotickou krajinou plužin vyrvaných náhorní plošině východního Středohoří generacemi středověkých kolonistů. V záři zapadajícího slunce se třepal vrzající skřivan a v pruzích obnaženého ozimu se k večerní pastvě rozcházelo stádo vysoké. Odvěký řád střídání ročních období a plodin na zdejších lánech je neotřesitelnou jistotou dodávající duši klid.

P1010007.JPG

Dokodrcal jsem se po divoké dlažbě na levínský rynek, ještě jednou se pokochal pohledem na nové lano a vydal se do společnosti. Z mázhauzu hospody vyšel Karel následován čoklem nejisté ráce a pohlaví. Na otevřená vrata lepil plakát o konání Horobálu. Klid vymírajícího městečka zatím nic nerušilo. V lokále sedělo pár místních otrapů. Ale nástroje a ozvučení na improvizovaném pódiu naproti výčepu a uklizený kulečník nasvědčovaly, že se tu bude něco dít.

P1010015.JPG

Záhy po přivítání s Hankou a Karlem, svátečním ťuknutí fernetem, guláši a pivku se začali trousit ostatní kamarádi. Pochopil jsem, že potrefeni teplým větrem jsou i oni. Ta dlouhá zasněžená zima už lezla krkem všem. A každý si připadal jak Eskimo Welzl, když po zimě přijel do Dawsonu doplnit zásoby fazolí a špeku.

P1010011.JPG

Kapela Generace Rock spustila a způsobila hromadný odchod místních. Nastálý nářez využili tajemní budovatelé lezeckých oblastí ke sdělování dojmů a poodhalování tajemství. Jedno je jisté, letošní 15. květen bude dnem odhalení oblasti, na jejímž temeni nebo poblíž se nacházejí bouldry Racochejl a Kamenožrout. Rokle, kde si pocuchal peří Papouš, ještě vyžaduje hodně práce v letošní sezóně. Tak jsem to pochopil z překřikování kapely a odečítání ze rtů.

P1010017.JPG

Vzhledem ke zvýšené konzumaci Vavřince se mi povídání s Dolejšovými, Macasovými, Hubkovými, Zelinářem, taky s otcem Žaludem slévají do jedné rozlité řeky. Největší radost ale mám z pokecu s Martinou a Pavlem Korčákovými a následné taneční kreace s Pavlem, to bylo jak za mlada!

P1010022.JPG

Najednou byl ohlášen poslední kousek, v lokále ubylo horolezectva, což o to, nátisk by byl, ale sám? Nějak jsem u ostatních prošvih´ vrchol sinusoidy, najednou měli všichni v očích povinnost a pokud už nebyli v tahu, tak se dekovali. Nezbývalo než si jít lehnout. Usínal jsem s myšlenkou na nové lano a jeho vyzkoušení cestou domů.

P1010024.JPG

Jenže ráno pršelo. Po drškovce jsem se rozloučil s Karlem a Hankou a zůstal v lokále sám. Stoly byly již na svých místech, pod nohama se pletl čokl a hospodská s podepřenou bradou vyhlížela štamgasty, kteří se vrátí s nadávkami a vůbec nepochopí, že ten rambajz včera byl pro jejich dobro, aby měli kde šťouchat kulébr. Levín se probouzel do dalšího neutěšeného rána. Kolikátého už? Po zásobovacích akcích posádky Kalicha a zániku hradu v husitských válkách, po požáru městečka v r. 1791, když došla surovina a zanikly proslulé hrnčířské dílny, po zrušení železnice v r.  1978, vždy se kocour ze svorníku za oltářem kostela Povýšení sv. Kříže dočkal oživení. Co čeká nás? Kocovina. Tak jsi, hochu, nabral sil a jdi něco dělat!

by Josef Novotný last modified 2010-03-23 12:45

Básník středohorský..

Posted by Houbaat 2010-03-23 14:02
Krásný zápis!

A na půdu prošel´s?

Odbojář středohorský...

Posted by Josef Novotnýat 2010-03-23 15:32
Zatím to vychází, ale zjistil jsem, že Rupberky a ruský titanky vyšly z módy a budu muset do Středohoří nakoupit expresky. Taky z důvodu utajení asi opustím osmu, ty kyblíky se zapouzdřeným ocelovým lankem dělají menší kravál v baťohu.

test lana

Posted by Hankaat 2010-03-24 12:05
A v kolik se zejtra sejdeme ve skalách :-) ?

Re: test lana

Posted by Josef Novotnýat 2010-03-24 12:41
Zejtra bych mohl bejt na Křížáku po 17. hodině, do Večerníčku tři cesty?

test letošní formy

Posted by Aleš Podivínskýat 2010-03-24 13:29
Ahoj, my bychom se přidali, jestli nejste proti. Nové lano sice nemáme, ale potřebujem otestovat svoji letošní formu :-)

test lana a formy

Posted by Hankaat 2010-03-24 14:31
Jasná věc, já tam budu už dřív, tak kolem 15, tel. 777 69 82 94, dáme pár cest a Pepík nám pak bude vyprávět HoroVečerníček :-)
tak zejtra ahoj

Večerníček

Posted by Josef Novotnýat 2010-03-24 15:43
OK, vemu si papírovou čepici, skočím zvršku a budu rozhazovat letáky (o ochraně přírody).

půjdem spát bez večerníčku :(

Posted by Aleš Podivínskýat 2010-03-25 19:42
Tak jsme dali pár cest sami a půjdeme spát bez večerníčku. Něják nám ta domluva nevyšla. Máte štěstí, že to máme kousek :)
Nebyli jste tam nakonec včera? To někdo na Křížák lezl.

šumy

Posted by Josef Novotnýat 2010-03-25 22:35
Dneska to v práci všichni prožívali, porada skončila až v 16:30. volal jsem Hance a ta byla doma. Nic jsem neriskoval a zajel si do Teplic na fotbal. Baťoh už nechám v autě. Až bude letní čas, tak se domluvíme líp.

ajajaj

Posted by Hankaat 2010-03-26 09:22
Chyba na mém přijímači, já byla domluvená se Zelinářem na pátek, což etda nakonec padlo....nějak jsem posunutá o jeden den. Dneska mám v práci zabalené věci a zjišťuju, že jsem tam měla být včera.... jak jsem byla o víkendu v práci, tak nějak nestíhám sledovat jestli je pondělí nebo čtvrtek, den navíc mezi středou a pátkem, mě nějak zaskočil

Křížák a horoškola

Posted by Faberebeat 2010-03-29 08:47
O jakém Křížáku to tu mluvíte? To asi nebude ten, co mám na mysli já. Ten máme bohužel trochu z ruky, tam to není jen tak na odpoledne. Ale až bude chtít jet někdo na ten k Ádru, jedu!!

Horoškola proběhne 17.4. na Bořni. (tak jsme se dohodli)

Re: Křížák a horoškola

Posted by Aleš Podivínskýat 2010-03-29 09:08
Ten co myslíš to opravdu není. My si musíme vystačit s tím naším. Křížovou horou čili Křížákem, německy Kreutzberg. A už je myslím jasno :)
Do Ádru bych jel taky. Prozatím se alespoň budu těšit na Bořeň.

Test lana a formy

Posted by Josef Novotnýat 2010-03-30 20:37
Lano a forma otestovány. Lano vyhovuje, forma ... , no když se to vezme kolem a kolem tak taky. Na Krojcu jsem byl, to mi nelze upřít. :-)

nekecá

Posted by Hankaat 2010-03-31 07:24
Byl tam, já ho viděla, i to nové lano, ale jenom chvilku :(( Já včera musela zmiznout dřív, ale příště se zase ozvu. ahoooj

Jára Cimrman nebo Yetti (Játy)

Posted by Fáberebeat 2010-03-31 11:49
...já ho viděla. Opravdu. Nekecám.

Hanko, to fakt musel bejt zážitek, když nám to sděluješ již v čase 6.24 hod!


?

Posted by Hankaat 2010-03-31 12:31
no nevím, to je asi nějaký divný čas, tou dobou jsem řídila auto a určitě jsem nebyla u počítače...

!

Posted by Rostislav „Orbis“ Opočenskýat 2010-04-02 11:10
No to nám jenom web server nějak nepřešel na letní čas. Snad na počest pekaře pana Pecky. Už jsem mu domluvil.

8-o

Posted by nat 2010-04-02 11:40
Pekař Pecka je už na pravdě Boží, jak´s mu dokázal domluvit? Jeho duch tu ještě bloudí při střídání času?

Duch

Posted by Orbisat 2010-04-02 14:25
Já jsem si říkal, zda se najde někdo vtipnej a vyloží si zájmeno "mu" tím druhým způsobem. A jo! :-)

letní (ne)čas

Posted by Faberebeat 2010-04-02 18:00
Odpůrci letního času se po pondělním ranním vstávání stali i mé děti. Nemohl jsem je dostat z postele a ony nemohli pochopit přoč se vexluje s hodinou sem a pak zase tam...


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System