You are here: Home Členové Josef Novotný Čeho se dočkáme na Řípu?
Navigation
 
Document Actions

Čeho se dočkáme na Řípu?

Stane se kšeftík s pár hektary lesa ukázkou toho, jak si dokáže české korupční prostředí poradit s možnostmi danými moderní evropskou legislativou? Funguje v Česku nějaká krajinotvorba?

rip.jpg

Před pár dny se v oficiálních médiích začaly objevovat zprávy o prodeji lesních pozemků na Řípu. Vzápětí se objevily rozporuplné v mnohém až úsměvné reakce z obou pólů myšlenkového spektra. Ochránci přírody chtějí na Řípu kácet a chovat kozy, kapitáni cestovního ruchu by chtěli uspořádat permanentní Řipskou pouť.

Oživení cestovního ruchu na Podřipsku by měla koordinovat nově zřízená obecně prospěšná společnost. Taková nezisková organizace je řízena správní radou tvořenou zástupci samospráv (kraje, měst, obcí), ochrany přírody a mecenášů (jednotlivci i nadnárodní společnosti). Možnost rozhodovat o činnosti OPS mají tedy občané prostřednictvím svých volených zástupců v samosprávách a účastí v hnutích, která se vyjadřují ve správních řízeních k jednotlivým projektům OPS.

Jsou OPS, které pracují na pokraji zájmu politiků mnoho let na amatérské bázi. Přesto, že jejich zakladateli jsou odborníci a činnost zaměřena opravdu obecně prospěšně. Takovou OPS je například OPS Milešovka, která má v náplni mimo jiné zachování objektů opuštěných armádou na vrcholu nejvyšší hory Českého středohoří. Letošní rok by měl být v činnosti této OPS zlomový. Do správní rady se podařilo získat funkcionáře kraje a UJEP, i letitý projekt ČOV snad dojde vbrzku svého naplnění.

Je tedy otázka, proč zástupci Ústeckého kraje léta přehlížejí možnost revitalizace vrcholu Milešovky a nyní mají takovou starost o Říp, když z turistického hlediska jde o rovnocenné cíle. A to jak v atraktivitě, tak v možnostech dostupnosti po dálnici D8.

Nezbývá než věřit, že občané Podřipska prostřednictvím svých samospráv uhlídají svoje zájmy a nedopustí, aby změny na Řípu nebyly v jejich neprospěch. Aby nemuseli za vstup na Říp zaplatit, jako za vstup do Tiských stěn. Aby se na Říp nejezdilo autem, místo tramvají do Juldy Fuldy, ale na kole, jako po cyklostezce v Labáku.

 rip-foto.jpg

Obrázky ze stránek o Řípu.

by Josef Novotný last modified 2009-12-07 09:13

Zapalte ho, ať hoří

Posted by Hankaat 2009-12-07 11:24
ahoj,
tak já přihazuju jeden moc pěkný článek o Řípu, od Jirky Sádla. Už jen název - Zapalte ho, ať hoří mluví za vše.
http://www.vesmir.cz/files/file/fid/2314/aid/62

Jsem zvědavá jak si s tím široká či odborná veřejnost poradí a co se tam nakonec bude dít.
A když se tam bude něco dít, tak se může kousek kopce odtěžit a bude novej lezeckej terén, a zajásají i důchodci - Dědku, není to výzva? :-)) ČHS by mělo vstoupit do jednání a hájit i naše zájmy :-))
H.

Vykácet!

Posted by Houbaat 2009-12-07 16:45
Říp je dobrej, ale neměli jste o víkendu náhodou Poslední slanění??
:o)

Dietář a vychovatel

Posted by Josef Novotnýat 2009-12-07 17:14
Letos jsem slanění vyloženě prokoučoval. Přijeli jsme s žabkou v sobotu, kdy byla většina pařičů zvadlá z pátku a odjeli před tombolou, kdy se začínala rozjíždět dařenka. Mám echo, že Maršálové v půl jedný hlásili poslední kousek a ve tři ještě duněli. Tak nevím, jestli nebudem muset dotovat Pína, až přijde faktura od ČEZu. :-)

Poslední?

Posted by Orbisat 2009-12-07 23:23
Copak o to, Poslední slanění jsme měli. Ale co je to za zvěsti o Posledním vydání CAO News? Dlouho mi nezatrnulo tak, jako když jsem si představil, že tohle bezkonkurenčně nejlepší čtení o lezení by nemuselo vycházet dál!!!?!!!

Děkuji!

Posted by Houbaat 2009-12-08 07:26
Ty jsi, Orbisi, takový hodný člověk!
:o)

Poslední

Posted by Josef Novotnýat 2009-12-08 14:13
Když potkáte Houbu a ranpu a zavedete řeč na CAO News, tak se usmívají jako měsíček na hnoji. Ti dva vědí své! A CAO News v pdf už je stejně konzerva. Tuším, že vyjde živé rozhoupané ECxCAO Newstrem. :-)) Ale to nic nemění na tom, že Rosťa je hodný člověk.

CAO

Posted by Orbisat 2009-12-09 01:28
Vy si děláte kozy, ale pro mě je CAO News víc než pro úderníka Rudé právo.

Kromě mnohého jiného je na něm sympatická měsíční periodicita. Jestli se rozmělní do článků na EC, už to nebude ono. Ale chápu, že vydávat mnohastránkový měsíčník je záhul.

Houbo, díky za to, a nechť je budoucnost sudetské lezecké žurnalistiky světlá.

Fujijama

Posted by nat 2009-12-08 14:36
Chodí mi maily, že veřejnost a nejen Roudnicka se aktivizuje. Např. článek http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=7928&&comments=show&c_choosen%5B113544%5D=113544
ukazuje, že hláška pana Okamury funguje jako sopka.
Když jsem večer po napsání článku uléhal, tak jsem přemýšlel, jaká stavba by Říp nejlépe obohatila, tak, aby byla jednotícím prvkem národa. Napadlo mě veliké kamenné bludiště přes celé temeno hory. Pro neuvažující reklamou zmáklou většinu národa, by to byla atrakce prvního řádu, pro euroskeptiky obraz socialistické Evropy, pro věříci prostor pro zklidnění duše před vstupem do chrámu a pokud by myšlenka neujala, za pár tisíciletí, by se na Říp jezdilo jako do Stonehenge.


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System