You are here: Home Členové Zdeněk „Zdéna“ Němec Slavomil Krob — pískařova životní cesta
Navigation
 
Document Actions

Slavomil Krob — pískařova životní cesta

      Představovat Slávka v Litoměřickém regionu lidem, kteří se zajímají o lezení, je jako to známé rčení o dříví v lese. Ten, kdo opravdu do skal párkrát zavítal musel tohoto bodrého chlapíka s věčně dobrou náladou a co je pořád ve formě, někde potkat. Vymetá všechna významná i méně významná místa, kde se dá po něčem lézt. Narodil se 9. října 1943 na Vysočině, ale přesto je ryzím pískařem, a ani žádný jiný materiál pro něj není cizí. I proto se z jeho lezení stává celoroční záležitost a tím i jeho počet vylezených cest, a hlavně dní strávených ve skalách, je pro mnohé z nás nedosažitelný. Jeho lezecký deníček vždy na konci roku čítá kolem osmi set vylezených cest!

     A jak to s jeho velkou láskou v hory a skály vůbec začalo? Možná, že právě v době, kdy byl zaměstnán v Čížkovické cementárně, přišel na to, že se potřebuje hýbat někde na čerstvém vzduchu a toho se mu dostane právě někde v kopcích. A tak, jako člen Litoměřického klubu vysokohorských turistů, začal spolu se svým kamarádem Honzou „Hansem“ Mádrem jezdit do hor. Zde se také začal zajímat o to, jak to ti opravdoví horolezci dělají, když se před nimi objeví nějaká skála. Směr zájmu se pomalu přesouvá jinam a ze Slávy se stává chodící inventář pískovcových skal. Víkend strávený ve společnosti svých spolulezců a kamarádů v Blíževedlech, Vlhošti, Roklici, Ráthenu je balzámem nadevše. Stal se na dlouhá léta členem aktivního HO při Slavoji Litoměřice, dnes je členem HOKET Praha. Spolulezci a místa se mění, láska zůstává.

     Pamatuji se, jak byl Sláva objeven pro náš roudnický klub. Bylo to v září v roce 2004, kdy jsme se my členové HK sešli ve větší početnosti na lezeníčku v Rájci u Tisé. Když jsem procházel okolo Blíženců a hledal zajímavý terén, potkal jsem… Nebo né, nejdříve jsem slyšel někoho hulákat a až později vidím menšího chlapíka rozhazujícího rukama pod skalou u Kyklopa, snažíc se něco vysvětlit kamarádce Jitce z Kladna. Když přijdu blíže, vidím legendu Slávka Kroba, a tak povídám „Nazdar“. Odpovídá „A ty seš kterej“ a nepřestává silně gestikulovat a vyprávět. Po chvíli se mi oba podařilo přesvědčit, aby přišli k našemu ohni u kterého Sláva zůstal do dnešního dne. Na naše silné jádro, Oldu, Rastu, Jirku a Standu působí jako guru. Nevím, kdo koho kam tahá, ale pravda je, že se tito velmi často schází ve skalách, na vodě i na běžkách.

     Připadá mi tedy naprosto samozřejmé představit a navrhnout jako čestného člena Slávu a dopřát mu nehynoucí slávu v našem  HO Roudnice n.L.

     Do dalších společných let i s naším HO Rce přejeme hodně nápadů k vyplňování toho nepřeberného množství volného důchodcovského času a sil i na nelezecké aktivity, jako je nudismus a kolo, na kterém jezdí na ty správné a vyhlášené pláže.

Slunce, nejen do duše, přejí spolulezci z HO Roudnice nad Labem.

by Zdeněk „Fábera“ Němec last modified 2007-03-20 22:55

Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System