You are here: Home Členové Zdeněk „Zdéna“ Němec Sasko - Pfaffenstein
Navigation
 
Document Actions

Sasko - Pfaffenstein

Sasko budiž pochváleno. Tato, až pro někoho, kýčovitá krajina s obdělanými poli, spasenými loukami, čistými a opravenými statky, nabízí krom jiného i nepřeberné množství lezení na pískovcové věže zdejších stolových hor. S novoborskejma jsem tentokrát vyrazil na Pfaffenstein s jeho dominantou Barbarine.

     Pfaffenstein patří k nejzajímavějším skalním útvarům v Saském Švýcarsku. Nejvyšší bod této nepřehlédnutelné stolové hory je ve výšce 435 m. Jeho úbočí jsou lemována členitými pískovcovými skalami a osamocenými skalními věžemi. Ta nejzajímavější,a taky trochu symbol celého Saska,  štíhlá skalní jehla, čnící 45 m. nad okolní terén, je Barbarine. Bohužel nám horolezcům je její vrchol odepřen. U patky této dominanty jsou cedule s nápisem "KLETERN VERBOTEN". Ty sem umístili ochranáři již v roce 1975 z důvodu špatné statiky vrcholové hlavy. Ta byla narušena údajně úderem blesků. Nezbývá než se snažit sápat na jiné, sice méně výrazné, ale o to vyšší věže. Těch tu je uznaných 32 a jen na ně vedou horolezecké cesty. Na masívy, jak je známo, němečci nelezou. Možná škoda, protože tolik úžasných neprostoupených stěn a směrů jsem nikde jinde neviděl. Uvidíme jak dlouho jim toto vydrží. Některé masívy by u nás byli určitě brány jako věže...

    Takže ta koncentrace cest je zde mnohem menší, se železem taky šetří a celkově převládají cesty těžší (VIII a výše). Nepočítám trojkové komíny. Taková  padesátimetrová sedma  s dvěma kruhy, to už lezce opravdu prověří v psychice, v umění smyčkovat a v důvěru svých sportovních sil. Odměnou vám je opojný pocit na vršku věže. S Honzou Vojtou jsem se vydrápal na tři. Jak se jmenují vám však nepovím. Průvodce nemám, jím nám zde byl Zdeněk Vostřel, chodící encyklopedie. Já mám kolikrát problém si zapamatovat ty České názvy a o těch Německých?... No..  Snad to doplním někdy později a snad taky nějakou fotečku. Foťák jsem si nebral, jel jsem přeci lézt. Ale teď mne to docela mrzí. Počasí bylo ideální, jak říká Rasta "porno", tak se dařilo i lezecky. Padli dvě IX a hlavně bez mg! (to asi prvně). Oni ho tam opravdu nepoužívají! Nikde na skalách a ani v těžších cestách, žádná stopa. Nechápu.

    Docela jsem se zpotil v jednom VIIIa. Nástup 20 m. soustavou spár a komínků na předskalí, z něj obtížně asi 5 m. stěnou k 1K!, přes oblé břicha dalších 5 m. vzhůru, jištění nijaké. Hrozila držka na předskalí. Tak hledám v tom rajbuňku kde se dá a nacházím. Vidím malou jamku s menšími  hodinami. Prsty zastrkuji co nejdál a chci rozvázat 6 mm. prusíka co mám na sedáku. V tom do ruky hrozná bodavá bolest. Nevím co se děje. Koukám a celá ruka je rezavá od mrňavejch, agresivních mravenců. Chtěl jsem se pustit, ale ta bolest, která by mě čekala na předskalí by byla asi větší než pár kousnutí od této armády nepřátel. Dokončil jsem dílo, hodinky provázány, sfouknul jsem ty nezvance z ruky a pokračoval v pohodě dalších 3 m. vzhůru ke 2K a pak na vrchol. Vypečená cesta co si budu dlouho pamatovat.

    Výletík jsme zakončili, tak jako u nás. Pivečkem v restauraci přímo pod skalami s příznačným názvem Barbarine. Kochali jsme se vyhlídkou na nedalekou stolovku Konigstein s klášterem ze 12 stol. na vršku a spřádali plány, kam do Saska příště. Moc pěkné nedělní odpoledne...

Tschus Zdéna.

by Zdeněk „Fábera“ Němec last modified 2008-04-28 22:14

Jó, saskej písek…

Posted by Rostislav „Orbis“ Opočenskýat 2008-04-28 22:35

Boj deset metrů nad předskalím s rukou v mraveništi? Kurnik, ňák se mi zpotily prsty! Musím utřít myš. Měl jsem si namágovat, než jsem se pustil do Tvýho článku :-)

Škoda, že jste neměli nějakej fotoaparátek, pár obrázků toho porna by to ještě vylepšilo. Jestli příště nebudu muset zase trávit den prací, tak rád nějakou tu akční fotečku vyrobím.


saskej písek

Posted by Roman „Rasta“ Líbalat 2008-04-29 08:38
Febero pěknej článek... díky , moc sem Vám v neděli záviděl, všem at ste byly kde koliv , ja byl totiž jeskyňář ,, v práci v kuchyni"... devítky bez mága ...si fakt dobrej ty prevíte , jen tak dál

...že by letos ta Ostrovská ?

fakt bez mága?

Posted by Hankaat 2008-04-29 09:05
Ti mravenci byl kontrolní výbor nasazenej od ochranářů, jestli lezeš bez mága. Kdyby jsi jim věnoval více pozornosti, všimnul by jsi si, že na levém tykadle mají ochranářskou placku a na zadečku batoh s pokutovým blokem a vysílačkou, kde všechno prásknou:). A co teprve kdyby jsi měl Mg na ruce, ohlodali by ti ty prsty až na kost. To víš ochranáři v Sasku, ty maj podchycený všechno, to není jako u nás :)))
Teď vážně, jsi fakt dobrej, to že lezeš dobře víme :), ale hlavně že jsi ustál ty mravence, tipuju že aspoň 85% lidí by se pustilo (stejně jako při bodnutí od včel, někdo to má u pavouků atd). Možná jsi nekecal na toho apríla a doma jenom cvičíš, klikuješ.... :)))
Pěknej článek.
ahoj večer

Silná sestava

Posted by Josef Novotnýat 2008-04-29 09:10
Hmm, Pytlík, Čejen a Fábera pohromadě. Že by se rodil tým pro nějaký Big Wall? Nepotřebujete kouče z gauče? Zn. Fantazii jsem neztratil.


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System