You are here: Home Členové Zdeněk „Zdéna“ Němec Články ŽOFKA, Dolní Žleb a Labské údolí
Navigation
 
Document Actions

ŽOFKA, Dolní Žleb a Labské údolí

V sobotu 21. 7. 2012 se konná v restauraci "U Kosti" Žlebská Outdorová Filmová Kulturní Akce. Čili ŽOFKA. Filmy z lezení, z vody a ze vzduchu. Muzika chybět nebude. Pořádá Jířa Prcas, Pájka a spol. Začátek po setmění.

 


ŽOFKAHorolezci tomuto místu neřeknou jinak než Labák. Je to úžasné místo, které nepostrádá génia loci a to hlavně díky lezecké komunitě, která se soustřeďuje převážně na levém břehu Labe, nedaleko státních hranic. Lze se sem dostat vláčkem, přívozem, na kole či na bruslích a s trochou trpělivosti samozřejmě i autem. Pravý břeh už takového ducha nemá. I když vyhlídka na řeku z Belvedéru, na Labské stráni, mnohé ohromí.

Klikatící se kaňon Labe začíná již v Děčíně a rozevírá se kousek za hranicemi v Sasku. Po obou stranách se tyčí do výše pískovcové masívy a věže. Mnohé z těchto skalních útvarů dosahují úctyhodné výšky kolem 80 - ti metrů! Proto a také díky tvrdému pískovci se toto místo stalo nejprogresivněji vyvíjející se lezeckou arénou posledních let. Dnes je zde nevětší koncentrace těžkých cest v Čechách. Mezi lezci je často slyšet němčina, polština a angličtina. „Labák“ má prostě ve světě svůj zvuk!

Fotky jsou ze Sicilské stěny z cesty Bezzubý Yuchen obtížnosti Xa a Nebezpečné stoupání – Xb. Kdo se dostane výkonností k lezení „desítek“ může se právem považovat za extraligového lezce. Není to zadarmo.  Celoroční trénink, střídmá strava, cestování, ale také pády a někdy i zranění. Odměnou jsou nevšední výhledy, radost z pohybu, přátelství a většinou celoživotní láska.

Text a foto Zdeněk Němec.Martin z Jirkova60 kilo, 16 let...Drtič PavkaPavel jedéLitvínoof jedéFilip ročník 66

 

by Zdeněk „Fábera“ Němec last modified 2012-07-17 21:25

Dodatek

Posted by Fdeněkat 2012-07-18 06:36
Na prvních dvou fotkách leze teprve 16 letý Martin Jech z Jirkova. Na druhý pokus Yuchena vylezl stylem PP. Ohromná síla a 60 kilo čisté váhy. Dá se říct ideální poměr. A ještě ten věk....

Na fotografii 3 a 4 leze Pavel Bohuněk se kterým jsem byl v loni na Rybě. Ve skalách je snad 5 x týdně! A jde mu to. Leze o poznání těžší cestu. Nebezpečné stoupání za Xb. Nebyli úplně nejlepší podmínky a i únava z předchozího dne udělali své. V kuse to nebylo, ale je to na spadnutí...

A na posledních dvou je Aleš z Litvínova. Konečně někdo mé věkové kategorie. Ročník 66.
Martinovi Yuchena doslova vyradil. Cestu má dokonale přečtenou. Jen mu dnes to štěstíčko nepřálo. Tři pokusy, ale pokaždé někde vyhučel. Nic divného. Tyto cesty se lezou vždy na hranici pádu. Ale má to tam.

ŽOFKA

Posted by Jirka Krejzaat 2012-07-18 08:37
Ahoj, my dorazíme podle počasí. Pokud to bude mokrý, tak pojedem někam na skálu. Levý břeh s hospůdkou U Kosti má asi kouzlo pro výkonější lezce. Pro mne, Báru a pejsky s našimi lezeckými schopnostmi, bivakováním s pečením masa a koupáním v potoku má svého ducha pravý břeh. Rádi přejíždíme přívozem ke Kosťovi na pivo odkud dalekohledem koukáme co jsme lezli. Labáček bych řekl, má nějaké pozitivní magické schopnosti kde je dobře. Tak ahoj v Labáku. Jirka

Žofie

Posted by Špímaat 2012-07-23 07:00
no moc hezkys to napsal FAbero, ale jsme v JIzerkach...

JInda bych se tam podival. Bys jsme tam s tebou jednou, ale uz si to moc nepamatuju. To obdobi tenkrat nebylo moc o pamatovani si, ale o euforiiiiiii :-)

Cus.

Spima


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System